Datum objave: 24.03.2023 | Datum poteka: 31.12.2030
Na Univerzi v Mariboru smo izpeljali tudi drugi dan že 32. posvetovanja Medicina, pravo in družba v organizaciji Medicinske in Pravne fakultete Univerze v Mariboru v sodelovanju z Zdravniškim in Pravniškim društvom v Mariboru.
Drugi dan posveta je otvorila ministrica za digitalno preobrazbo izr. prof. dr. Emilija Stojmenova Duh z predavanjem na temo načrtovanja digitalizacije in tehnologije v medicini. O etičnih perspektivah razvoja prava je govoril prof. dr. Miro Cerar, nato so sledila predavanja v dopoldanski sekciji zasl. prof. dr. Šime Ivanjka, prim. dr. Jelke Reberšek Gorišek, doc. dr. Mojce Tancer Verboten, dr. Urbana Vrtačnika, prof. dr. Radka Komadina, ge. višje sodnice Blanke Javorac Završek, prof. dr. Jožeta Balažica, izr. prof. dr. Mihe Šepca, prof. dr. Blanke Kores Plesničar.
Sočasno je po spletu potekala tudi MEDNARODNA SEKCIJA, ki sta jo moderirala prof. dr. Suzana Kraljić s Pravne fakultete Univerze v Mariboru in višji predavatelj Thomas Heller.
Vljudno vabljeni k ogledu "FOTOGALERIJA MEDICINA, PRAVO IN DRUŽBA - 2. dan, 24. 3. 2023"
Datum objave: 23.03.2023 | Datum poteka: 31.12.2099
V Dvorani Vladimirja Bračiča na Univerzi v Mariboru se je 23. marca pričelo že 32. posvetovanje Medicina, pravo in družba v organizaciji Medicinske in Pravne fakultete Univerze v Mariboru v sodelovanju z Zdravniškim in Pravniškim društvom v Mariboru.
Vsako leto izbiramo najbolj aktualne teme, ki povezujejo obe stroki in z odzivom družbe nanje. Tokratni izbor glavne teme je namenjen pogledu v prihodnost. Naslov teme je: Predvidevanja za obvladovanje globalnih tveganj za zdravje v prihodnosti. Sklop predavanj zajema predvidevanja in načrtovanja obvladovanja tveganj pred pandemijami, razvoj medicine na področju digitalizacije in tehnologije, zdravljenja, telemedicine, regeneracije, pa tudi razvoj cepiv in zdravil ter poklicno izobraževanje zdravnikov v naslednjem desetletju.
Posvet je s svojim uvodnim nagovorom otvoril rektor Univerze v Mariboru red. prof. dr. Zdravko Kačič, ki je pozdravil spoštovane goste, ministrico za pravosodje dr. Dominiko Švarc Pipan, župana MO Maribor g. Aleksandra Sašo Arsenoviča, generalno državno odvetnico dr. Ano Kerševan, generalnega državnega tožilca g. Draga Šketa, člane organizacijskega odbora posveta, predavatelje, moderatorje in razpravljavce, študentke in študente.
Spoštovani gospod rektor se je v svojem nagovoru zahvalil dolgoletnim organizatorjem tradicionalnega posveta za njihova neutrudna prizadevanja. Po njegovih besedah je ob temeljnem etičnem čutu človeške narave, to je čutu za dobro in čutu za pravičnost, posebej dragocen interdisciplinarni pristop obravnavanja pomembnih in aktualnih družbenih vprašanj, zlasti še, ko gre za zdravje, varnost, pravice in dostojanstvo slehernega človeka.
Vse prisotne sta nagovorila tudi župan MO Maribor g. Aleksander Saša Arsenovič in ministrica za pravosodje dr. Dominika Švarc Pipan.
Vabljeni k ogledu "FOTOGALERIJE MEDICINA, PRAVO IN DRUŽBA 2023 - 1. dan, 23. 3. 2023"
Datum objave: 23.03.2023 | Datum poteka: 31.12.2030
Ekipa Pravne fakultete Maribor v sestavi študentov: Zale Heric, Anike Rovan, Gašperja Kavnika, Timoteja Grila, Urške Nerat, Kristine Lahovnik, Nastje Gorenc in Nine Rebol, se pod mentorstvom asist. Denisa Baghrizabehija, asist. Line Burkelc Juras, Petre Zupančič, Stefana Danojevića, Ize Beširević, Maše Hajdinjak in Anamari Grušovnik že od septembra 2022 aktivno pripravlja na mednarodno pravniško tekmovanje Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot.
V sklopu priprav na finalno tekmovanje, ki bo tudi letos potekalo na Dunaju, se tekmovalci udeležujejo različnih predtekmovanj (t. i. »pre-moot«). Po suverenem nastopu v Brnu in udeležbi na dobro organiziranih predtekmovanjih v Pragi in Ljubljani, so se tekmovalci udeležili še predtekmovanja v Frankfurtu v ugledni odvetniški pisarni White & Case LLP z mednarodnim slovesom.
Na organiziranem tekmovanju v Frankfurtu se je ekipa Pravne fakultete Univerze v Mariboru pomerila proti tekmovalcem z »University of Hannover«, »University of Saarland«, »University of Giessen« ter »University of Tübingen« iz Nemčije. Nastopi pred arbitražnim tribunalom, ki so ga sestavljali izkušenimi pravni strokovnjaki, so udeležencem tekmovanja predstavljali odlično pripravo na glavno tekmovanje, hkrati pa tudi bolj praktični uvid v reševanje mednarodnih gospodarskih sporov v arbitražnem postopku.
Za finančno podporo ekipe pri pripravah na tekmovanje se najlepše zahvaljujemo našim cenjenim sponzorjem: Ulbrich hidroavtomatika d.o.o., CNC P&K-Pušnik d.o.o., Agrocom d.o.o., Impol d.d., Mercator d.o.o., Revoz d.d., Slovenske železnice d.o.o., Elektroinštitut Milan Vidmar ter Občina Radlje ob Dravi.
Našim študentom želimo dober nastop in uspešno zastopanje naše fakultete tudi na zadnjem predtekmovanju, ki se ga bodo v prihodnjih dneh udeležili v Beogradu.
Datum objave: 20.03.2023 | Datum poteka: 31.12.2030
V sredo in četrtek, 15. in 16. marca 2023, je v Ljubljani potekal posvet Sodobno obligacijsko pravo 2023 v organizaciji TFL, kjer je izr. prof. dr. Renato Vrenčur sodeloval kot predavatelj in vodja sekcije, ki se je ukvarjala z novejšimi spremembami zakonodaje, ki vplivajo na promet z nepremičninami (predvsem novela Zakona o kmetijskih zemljiščih - ZKZ-G). V uvodnem referatu je profesor predstavil vpliv sprememb zakonodaje na sklepanje pogodb glede nepremičnin.
Datum objave: 15.03.2023 | Datum poteka: 31.12.2030
Ekipa Pravne fakultete Maribor v sestavi študentov: Zale Heric, Anike Rovan, Gašperja Kavnika, Timoteja Grila, Urške Nerat, Kristine Lahovnik, Nastje Gorenc in Nine Rebol, se pod mentorstvom asist. Denisa Baghrizabehija, asist. Line Burkelc Juras, Petre Zupančič, Stefana Danojevića, Ize Beširević, Maše Hajdinjak in Anamari Grušovnik že od septembra 2022 aktivno pripravlja na mednarodno pravniško tekmovanje Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot.
V sklopu priprav na finalno tekmovanje, ki bo tudi letos potekalo na Dunaju, se tekmovalci udeležujejo različnih predtekmovanj (t. i. »pre-moot«). Po suverenem nastopu na predtekmovanju v Brnu in dobri izkušnji na predtekmovanju v Pragi, so se tekmovalci udeležili še predtekmovanja v odvetniški pisarni Jadek & Pensa v Ljubljani.
Na organiziranem manjšem tekmovanju v Ljubljani se je ekipa Pravne fakultete Univerze v Mariboru pomerila proti tekmovalcem z »University of Zagreb« iz Hrvaške, »University of Trieste« iz Italije ter Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani. Dobro organizirano predtekmovanje je udeležencem predstavljalo odlično pripravo na glavno tekmovanje, hkrati pa tudi bolj praktični uvid v reševanje mednarodnih gospodarskih sporov pred arbitražnim tribunalom.
Za finančno podporo ekipe pri pripravah na tekmovanje se najlepše zahvaljujemo našim cenjenim sponzorjem: Ulbrich hidroavtomatika d.o.o., CNC P&K-Pušnik d.o.o., Agrocom d.o.o., Impol d.d., Slovenske železnice, Elektroinštitut Milan Vidmar, Občina Radlje ob Dravi.
Našim študentom želimo dober nastop in uspešno zastopanje naše fakultete tudi na nadaljnjih predtekmovanjih, ki se jih bodo v prihodnjih dneh udeležili v Frankfurtu in Beogradu.
Datum objave: 14.03.2023 | Datum poteka: 31.12.2030
Med 9. in 11. marcem 2023 je v Ženevi potekalo evropsko predtekmovanje Philip C. Jessup Moot Court. Udeleženih je bilo 19 ekip iz evropskih pravnih fakultet. Pravno fakulteto UM so zastopali trije tekmovalci: Patricija Glavica, Vita Višič in Andrej Stanišić pod mentorstvom Leona Brulca, asist. Žive Šuta, doc. dr. Petre Weingerl in prof. dr. Matjaža Tratnika. Ekipa se je uvrstila v izločilne boje tekmovanja in se v polfinalu pomerila z ekipo dunajske pravne fakultete. Naša ekipa je dosegla odlično 3. mesto, za Universität Wien (zmagovalna ekipa) in Eötvös Loránd University (drugouvrščeni).
Datum objave: 14.03.2023 | Datum poteka: 31.12.2030
Včeraj, 13. 3. 2023, je na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru potekala predstavitev monografije mag. Andreja Ferlinca. Monografija je plod njegovega strokovnega dela in življenjskih izkušenj.
Ob predstavitvi monografije je tekel pogovor o PRAVNI DRŽAVI, ki ga je moderiral izr. prof. dr. Borut Holcman. Ob avtorju so sodelovali tudi prof. dr. Iztok Simoniti, prof. dr. Janja Hojnik in prof. dr. Tomaž Keresteš.
Pravna država je sistem, je vrednota, ki pokriva tri področja in sicer področje univerzalne človeške dobrine, ki po besedah zgodovinarja E. P. Thomsona predstavlja "kulturni dosežek univerzalnega pomena". Pravne omejitve vlade so omejitve, ki jih ustvarjajo družba in njene politične institucije. Gre za formalno zakonitost, ki vedno sledi, kadar obstajajo omenjene pravne omejitve vladanja. In zadnje, kar je zelo pomembno, vladavina prava in ne človeka. Vse troje je odvisno od vsebine.
O tem so razpravljavci predstavili svoja stališča in jih argumentirano posredovali občinstvu in medijem.
Datum objave: 13.03.2023 | Datum poteka: 31.12.2030
Marca 2023 se je na Pravni fakulteti UM pričel izvajati študentski projekt »Organizacija delovnega časa: med prožnostjo in varnostjo (WorkRest)«, ki poteka pod mentorstvom prof. dr. Darje Senčur Peček, ob pomoči asistenta Aljoše Polajžarja, administrativni podpori Jasmine Klojčnik ter s sodelovanjem delovnega mentorja Roberta Graha (direktorja Pomurske gospodarske zbornice). V projektu bodo študenti prava (s študenti psihologije, poslovnih ved in zdravstvene nege) raziskovali različne vidike organizacije delovnega časa v podjetjih (z vidika prava, med drugim, pravico do odklopa, obseg delovnega časa, razporeditev delovnega časa, usklajevanje poklicnega in družinskega življenja itd.). Cilj projekta bo priprava raziskovalnega poročila o obravnavani tematiki.
V projektu sodeluje osem študentov, in sicer: Nuša Fakin (2. letnik), Jakob Hauptman (3. letnik), Asja Lešnik (1. letnik B2), Iza Beširević (2. letnik B2), Matej Rožmarin (2. letnik B2) (vsi PF UM), Tine Merhar (EPF), Pia Pezdiček (FF) in Tine Puklavec (FZV). Projekt se izvaja v okviru »Študentski izzivi Univerze v Mariboru (ŠI:UM)«.
Datum objave: 10.03.2023 | Datum poteka: 31.12.2030
Ekipa Pravne fakultete Maribor v sestavi študentov: Zale Heric, Anike Rovan, Gašperja Kavnika, Timoteja Grila, Urške Nerat, Kristine Lahovnik, Nastje Gorenc in Nine Rebol, se pod mentorstvom asist. Denisa Baghrizabehija, asist. Line Burkelc Juras, Petre Zupančič, Stefana Danojevića, Ize Beširević, Maše Hajdinjak in Anamari Grušovnik že od septembra 2022 aktivno pripravlja na mednarodno tekmovanje študentov prava Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot.
V sklopu priprav na finalno tekmovanje, so tekmovalci po suverenem nastopu na predtekmovanju v Brnu, dobro zastopali Pravno fakulteto Univerze v Mariboru tudi na predtekmovanju v Pragi.
Na organiziranem predtekmovanju v Pragi so se tekmovalci Pravne fakultete Univerze v Mariboru pomerili proti ekipam: »University of Liège« iz Belgije, »Julius-Maximilians-University of Würzburg« in »University of Mannhein« iz Nemčije in »Moldova State University« iz Moldavije. Dobro organizirano predtekmovanje (t.i. »pre-moot«) je udeležencem predstavljalo odlično pripravo na glavno tekmovanje, ki se bo v začetku mesecu aprila odvilo na Dunaju, hkrati pa tudi vpogled v reševanje mednarodnih gospodarskih sporov pred arbitražnim tribunalom.
Za finančno podporo ekipe pri pripravah na tekmovanje se najlepše zahvaljujemo našim cenjenim sponzorjem: Ulbrich hidroavtomatika d.o.o., CNC P&K-Pušnik d.o.o., Agrocom d.o.o., Impol d.d., Slovenske železnice, Elektroinštitut Milan Vidmar, Občina Radlje ob Dravi.
Našim študentom želimo dober nastop in uspešno zastopanje naše fakultete tudi na nadaljnjih predtekmovanjih.
Datum objave: 09.03.2023 | Datum poteka: 31.12.2030
Marca 2023 se je na Pravni fakulteti UM pričel izvajati študentski projekt »Nevarnosti pravnih tveganj na spletu kot posledica pravne nepismenosti starejših«, ki poteka pod mentorstvom prof. dr. Suzane Kraljić, ob administrativni podpori Jasmine Klojčnik, ter Zavodom PROSUM. V sklopu projekta bodo študenti raziskovali spletna tveganja, katerim so še posebej izpostavljeni starejši (+65), za katere je značilna nižja splošna pravna pismenost kot pri mlajših generacijah. Študentje bodo pri tem raziskovali npr. tveganja povezan z mediji, potrošništvom, partnerstvom, zdravstvom, turizmom, financami, religijo, arhitekturo... V projektu, ki bo trajal tri mesece, bodo raziskovani tako teoretični kakor tudi praktični vidiki omenjenih tveganj, izvedena bo raziskovalna anketa ter podani predlogi, ki bi lahko doprinesli k izboljšanju pravne pismenost starejših. V projektu sodeluje osem študentov Asja Lešnik, Miha Červek, Iza Beširević, Onja Livič (PF UM), Sara Lazar (MF UM), Ajda Detiček (FGPA UM), Brin Pšunder (FERI UM) in Ana Kuhelj (FT UM).
Datum objave: 01.03.2023 | Datum poteka: 31.12.2030
Dne 1. marca 2023 je Pravno fakulteto Univerze v Mariboru obiskal generalni državni tožilec g. Drago Šketa in pri predmetu Kazensko procesno pravo izr. prof. dr. Mihe Šepca predstavil vlogo Vrhovnega državnega tožilstva ter se srečal z dekanico Pravne fakultete UM red. prof. dr. Vesno Rijavec na slavnostnem podpisu Sporazuma o sodelovanju med Vrhovnim državnim tožilstvom RS (VDT RS) in Pravno fakulteto Univerze v Mariboru. Na podlagi sporazuma si bo Pravna fakulteta UM prizadevala, da se bodo njeni študenti seznanjali s poslovanjem in delovanjem VDT RS in ustvarjala pogoje za sodelovanje zaposlenih na VDT RS v pedagoškem procesu fakultete, medtem ko si bo VDT RS prizadevalo za vključevanje študentov v praktično delo in pridobivanje izkušenj pri delu VDT RS.
Datum objave: 23.02.2023 | Datum poteka: 31.12.2030
Na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru smo uspešno izvedli Informativne dneve 2023, ki so potekali v petek, 17. februarja 2023 ob 10. in 15. uri ter v soboto, 18. februarja 2023, ob 10. uri.
Letos nas je obiskalo rekordno število dijakinj in dijakov, ki so imeli priložnost se na kratko srečati s študijem PRAVA na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru in prisluhniti pozdravnemu nagovoru dekanice red. prof. dr. Vesne Rijavec, nagovoru prodekanice za mednarodno sodelovanje in mednarodne odnose prof. dr. Darje Senčur Peček ter nagovoru prodekana za gospodarjenje prof. dr. Saše Preliča. Nagovorom je sledila predstavitev študija v tujini in status študenta s posebnimi potrebami oz. s posebnim statusom, ki ga je izvedla red. prof. dr. Suzana Kraljić. Odvetnik doc. dr. Miha Šošić je bodočim brucem predstavil poklic odvetnika in delo docenta na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru. "Predavanje na pokušino" je izvedel izr. prof. dr. Miha Šepec in bodočim študentom prava, s praktičnimi primeri iz vsakdanjega življenja, predstavil pravo.
Prodekanica študentka Asja Lešnik je s svojo ekipo študentov Študentskega sveta PF UM, ki so jo sestavljali Vita Višić, Matej Velichovski, Amadeja Mlinar, Danijela Brečko, Maša Kozar, Luša Maučec, Ana Brumec, Anja Kmetec in Klara Nerat izvedla klepet "O faksu na kavi", odgovorili so na vsa vprašanja povezana s pravnim študijem ter predstavili predmetnik Univerzitetnega študijskega programa 1. stopnje Pravo.
Vsem obiskovalcem se zahvaljujemo za obisk ter jim želimo, da uspešno opravijo splošno maturo, ki je pogoj za vpis na našo fakulteto ter upamo, da se ponovno vidimo oktobra 2023 v predavalnicah Pravne fakultete Univerze v Mariboru na Mladinski 9 v Mariboru.
Vabljeni k ogledu >>> FOTOGALERIJE.
Datum objave: 14.02.2023 | Datum poteka: 31.12.2030
Ekipa Pravne fakultete Maribor v sestavi študentov: Gašperja Kavnika, Timoteja Grila, Zale Heric, Anike Rovan, Urške Nerat, Nastje Gorenc, Kristine Lahovnik in Nine Rebol se pod mentorstvom asist. Denisa Baghrizabehija, asist. Line Burkelc Juras, Stefana Danojevića, Petre Zupančič, Anamari Grušovnik, Maše Hajdinjak in Ize Beširević že od septembra 2022 aktivno pripravlja na mednarodno tekmovanje študentov prava »Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot«.
V sklopu priprav na finalno tekmovanje, ki bo tudi letos potekalo na Dunaju, se tekmovalci udeležujejo predtekmovanj (t. i. »pre-moot«), prvega takšnega pa so se letos udeležili v Brnu na Češkem. Na organiziranem tekmovanju v Brnu so se tekmovalci Pravne fakultete Univerze v Mariboru pomerili proti ekipam »Karl-Franzens-Universität Graz« in »Wirtschaftsuniversität (WU) Wien« iz Avstrije, Karlove Univerze iz Prage in Masarykove Univerze iz Češke, »Universität Leipzig« iz Nemčije ter »Università degli Studi di Milano« iz Italije. Dobro organizirano predtekmovanje je udeležencem predstavljalo odlično pripravo na glavno tekmovanje, hkrati pa tudi prvi vpogled v reševanje mednarodnih gospodarskih sporov pred arbitražnim tribunalom.
Tekmovalci naše fakultete so s svojim odličnim nastopom dosegli 3. tretje mesto, sedaj pa se že pridno pripravljalo na naslednji pre-moot, ki bo v začetku meseca marca potekal v Pragi.
Za finančno podporo ekipe pri pripravah na tekmovanje se najlepše zahvaljujemo našim cenjenim sponzorjem: Ulbrich hidroavtomatika d.o.o., CNC P&K-Pušnik d.o.o., Agrocom d.o.o., Impol d.d., Slovenske železnice, Elektroinštitut Milan Vidmar, Občina Radlje ob Dravi.
Našim študentom želimo dober nastop in uspešno zastopanje naše fakultete tudi na nadaljnjih predtekmovanjih.
Datum objave: 09.02.2023 | Datum poteka: 31.12.2030
Prenovljeno in dopolnjeno besedilo druge izdaje upošteva spremembe Stvarnopravnega zakonika in druge s stvarnim pravom povezane zakonodaje, zlasti Zakona o zemljiški knjigi in Zakona o katastru nepremičnin, v njem pa je povzeta tudi novejša sodna praksa. Knjiga je nepogrešljiv pripomoček tako za pravnike v praksi kot za študente.
Avtorji: dr. Miha Juhart, dr. Matjaž Tratnik, predstojnik Katedre za evropsko in mednarodno pravo ter mednarodne odnose na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru, dr. Renato Vrenčur , predstojnik Katedre za civilno, mednarodno zasebno in primerjalno pravo na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru
Stvarno kazalo: Andrej Bitrakov, diplomant Pravne fakultete Univerze v Mariboru
Stvarno pravo je del splošnega civilnega prava, ki v pravnih razmerjih med posamezniki ureja razmerje pripadnosti in oblasti na stvareh. Njegova funkcija je zagotavljanje posameznikove oblasti nad stvarjo, s tem pa je posamezniku omogočeno, da si prilašča tudi vse koristi, ki izvirajo od stvari. Bistvena vsebina stvarnega prava je lastninsko razmerje.
Delo poglobljeno obravnava sistem stvarnega prava ter sistematično, pregledno in v preprostem jeziku razlaga vsebino posameznih stvarnopravnih institutov. Predstavljeni so razvoj, pravni viri in temeljni pojmi stvarnega prava, posest, nepremičninske evidence, lastninska pravica, lastninska pravica več oseb, sosedsko pravo, zastavna pravica, druga stvarnopravna zavarovanja, služnost, stvarno breme in stavbna pravica.
Knjiga je obogatena s številnimi praktičnimi primeri. Zajema tudi posebne stvarnopravne ureditve, zlasti tiste, ki vplivajo na pravni režim nepremičnin (posebnosti v zvezi s kmetijskimi zemljišči, gozdovi, stavbnimi zemljišči ipd.) in javnopravne evidence (zemljiška knjiga in kataster).
Namenjena je uporabnikom v praksi, zlasti v pravosodju, odvetništvu in notariatu, pa tudi študentom prava.
Več info najdete na spletni strani GV ZALOŽBE>>> TUKAJ.
Datum objave: 01.02.2023 | Datum poteka: 31.12.2030
Univerza v Mariboru podeljuje svojim študentom nagrade, katerih namen je spodbujanje čim višje kakovosti študija, ustvarjalnega vključevanja študentov v raziskovalno in umetniško delo ter udejstvovanja študentov na področjih, s katerimi se promovira ime Univerze v Mariboru.
Rektorjevo nagrado za najboljše študijske uspehe študentov Univerze v Mariboru v svoji vpisni generaciji na podlagi predlogov matičnih fakultet, je prejel diplomant Pravne fakultete Univerze v Mariboru ANDREJ BITRAKOV.
Del nagovora rektorja UM prof. dr. Zdravka Kačiča:
"Danes želim posebej izpostaviti nagrajenke in nagrajence ter se vam zahvaliti za ves vložen trud in delo, s katerim razvijate svojo osebnost, hkrati pa pomembno prispevate k razvoju in ugledu Univerze v Mariboru ter doprinašate k boljši družbi kot celoti. Ob prejetih nagradah in priznanjih vam iskreno čestitam. Podeljena nagrada naj bo vzpodbuda, v zavedanju, da se je za znanje potrebno potruditi. Zaslužena priznanja za vaš dragoceni prispevek naj vas navdihujejo na nadaljnji poti, vse nas pa spodbujajo, da se še naprej trudimo odgovorno in zavzeto opravljati vsakodnevno delo v dobrobit univerze. Ob osebni rasti »do krova in pravega kova«, kot bi dejal pesnik Tone Pavček, naj nikoli ne usahne naš notranji zagon za iskanje resnice, odgovorov in znanja."
Iskrene čestitke vsem nagrajencem!
Datum objave: 27.01.2023 | Datum poteka: 31.12.2030
V skladu s Pravilnikom o podeljevanju priznanj in nagrad osnovnošolcem, športnikom osnovnih šol, učencem glasbenih šol, dijakom in študentom Mestne občine Ptuj je Komisija za podeljevanje priznanj in nagrad najboljšim študentom Mestne občine Ptuj na podlagi prejetih prijav in kriterijev pravilnika izbrala naj študente za študijsko leto 2021/2022 v MO Ptuj.
Naziv najboljša študentka 2. stopnje študija 2021/2022 je postala Živa Šuta. Živa Šuta je danes zaposlena kot asistentka na Centru za pravno izobraževanje in raziskovanje, na pilotnem projektu »ZELENA IN DIGITALNA PRAVNA TRANSFORMACIJA« na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru.
Županja Mestne občine Ptuj Nuška Gajšek je na sprejemu čestitala naj študentoma (poleg Žive Šute še najboljšemu študentu 1. stopnje študija 2021/2022 Gašparju Mariniču) za dosežene uspehe v času študija in se jima zahvalila za njun doprinos v družbi nasploh. Ob denarni nagradi v znesku 600 evrov sta najboljša študenta prejela še grb MO Ptuj na steklu in knjižno nagrado.
Iskrene čestitke!
Najboljši študent 2. stopnje študija 2021/2022
Nagrada najboljši študent 2. stopnje študija za študijsko leto 2021/22 v znesku 600,00 EUR se dodeli Živi Šuta.
Živa Šuta je magistrirala 17. 8. 2022 na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru. Povprečno oceno študija je imela 9,73. Je magistrica prava in doktorska študentka, vsa leta študija je bila uvrščena med 5 % najboljših študentov v generaciji in prejela številne nagrade in priznanja (priznanje dekanice, dve Perlachovi priznanji, nagrada Mestne občine Ptuj za najboljšo študentko 1. stopnje študija in nagrado za Najboljšo študentko Univerze v Mariboru 2021/22).
Na magistrskem študiju je bila članica raznih komisij in organizacijskih odborov. Sodelovala je na PKP (Po kreativni poti do znanja) in ŠIPK (Študentski inovativni projekti za družbeno korist) projektih ter dveh raziskovalnih projektih Pravne fakultete Univerze v Mariboru. Zraven znanstvenih in strokovnih člankov je objavila tudi nekaj poljudnih prispevkov, predvsem o aktualnih temah, kot so človekova pravice v pandemiji, in poročil iz konferenc. Bila je gostja na Radiu Maribor, kjer je predstavila projekt Whistle in zaščito žvižgačev v EU in na podkastu Zorni kot debatirala o aktualnih izzivih na področju prava.
Poleg vključevanja v raziskovalne projekte, tekmovanja in prakse pri odvetniku, je vsa leta študija delovala kot tutorka. Organizirala je dogodke (Čajanka pravniških poklicev, Evropsko leto mladih). Udeležila se je okrogle mize z evropsko komisarko Eliso Ferreira in z njo debatirala o digitalizaciji v osnovnih in srednjih šolah.
V letu 2022 je sodelovala v poletni šoli ANTEREC v Bitoli v Makedoniji, kjer je izvedla lastno predavanje z naslovom Overview of EU Labour Migration Law. V objavo sta bila sprejeta tudi dva članka, in sicer znanstveni članek na temo novele Kazenskega zakonika v poljski reviji o kazenskem pravu in strokovni prispevek v zborniku Univerzitetne založbe UM na temo pravne zaščite žvižgačev kot medijskih virov.
Vir: https://www.ptuj.si/objava/725255
Datum objave: 26.01.2023 | Datum poteka: 31.12.2030
Ekipa PF UM se je na uglednem mednarodnem tekmovanju iz prava EU: European Law Moot Court Competition uvrstila med 48 najboljših ekip po pisnem delu tekmovanja, v katerem so ocenjevali kvaliteto vlog na strani tožnika in toženca in se bo od 23. do 26. februarja 2023 s konkurenčnimi pravnimi fakultetami pomerila v regionalnem finalu v Bukarešti v Romuniji.
Ekipo, ki je delovala pod mentorstvom doc. dr. Petre Weingerl in ob podpori koordinatorja tekmovanj, asist. Aljoša Polajžarja, sestavljajo: Asja Lešnik, Matej Makoter Rožmarin, Lejla Veladžić in Jakob Hauptman.
Uspešno v Bukarešti!
Datum objave: 25.01.2023 | Datum poteka: 31.12.2030
23. januarja je v organizaciji Zveze društev za gospodarsko pravo Slovenije, Zveze društev pravnikov Slovenije, Pravne fakultete Univerze v Mariboru in Pravne fakultete Univerze v Ljubljani potekala celodnevna konferenca z naslovom Socialne države in revščine, organizirana ob izidu enako naslovljene znanstvene monografije.
Tako kot ima revščina tisoče obrazov (lahko je stanovanjska, prehranska, zdravstvena, energetska, okoljevarstvena itd.), je za njeno odpravljanje tisoče možnih poti, z vsemi deležniki, od države (vseh treh vej oblasti), občin, pooblaščenih institucij, civilne družbe in posameznikov. Referati s konference (v prilogi program) oziroma prispevki iz monografije bi lahko bili dobra podlaga za oblikovanje različnih ukrepov razreševanja problema revščine in socialne izključenosti v Sloveniji, konkretni zaključki konference pa bodo objavljeni naknadno.
Predstavljeno monografijo so izdali Zveza društev za gospodarsko pravo Slovenije, Zveza društev pravnikov Slovenije, Pravna fakulteta Univerze v Mariboru in Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani. Sodelovalo je kar 37 avtoric in avtorjev, pripravili so 27 prispevkov (10 prispevkov je napisanih v soavtorstvu), avtorji pa so pravniki, sociologi in ekonomisti.
Datum objave: 23.01.2023 | Datum poteka: 31.12.2030
V Wroclawu se je konec preteklega tedna odvil strokovni sestanek konzorcija 8 partnerskih ustanov, ki jih v okviru EU (Justice) projekta "Digi-Guard"koordinira Pravna fakulteta Univerza v Mariboru. Projekt naslavlja težave (čezmejnega) elektronskega vročanja, dokazovanja z elektronskimi dokazi ter izvajanja videokonferenc v civilnih in gospodarskih zadevah v EU. Partnerji projekta (poleg PF UM) so "Leibniz Universität Hannover", "Universiteit Maastricht", "Sveučilište u Rijeci, Pravni fakultet", "Universität Graz", "Uniwersytet Wroclawski", "Inštitut za primerjalno pravo pri pravni fakulteti v Ljubljani", Cepris d.o.o. Sestanka so se s strani Pravne fakultete udeležili prof. dr. Vesna Rijavec, prof. dr. Tomaž Keresteš, prof. dr. Tjaša Ivanc, asist. Denis Baghrizabehi in Jasmina Klojčnik.
Več o projektu: https://www.pf.um.si/acj
Datum objave: 19.01.2023 | Datum poteka: 31.12.2030
Konec lanskega leta je v organizaciji družbe Tax-Fin-Lex in pod strokovnim vodstvom dr. Nine Plavšak in prof. dr. Renata Vrenčurja potekala konferenca Sodobno stvarno pravo 2022. Na dogodku so predavatelji z dolgoletnimi izkušnjami obravnavali zahtevnejša pravna vprašanja in kompleksnejše položaje, povezane s tremi instituti stvarnega prava: etažno lastnino, komasacijo ter služnostmi in stavbno pravico. Na spletnem naslovu najdete povzetek prispevkov, na portalu Tax-Fin-Lex pa je na voljo tudi strokovna publikacija Zbornik sodobno stvarno pravo 2022, kjer so vse obravnavane tematike podrobneje predstavljene.