Datum objave: 17.05.2024 | Datum poteka: 31.12.2099
Pravno fakulteto Univerze v Mariboru je v času od 13. do 17. maja 2024 obiskal prof. dr. Michal PONIATOWSKI z Univerze Cardinal Stefan Wyszynski iz Varšave (Poljska). Prof. dr. Poniatowski je za študente prve stopnje, druge stopnje in Erasmus študente izvedel osem predavanj na temo "Charitable Activity in Contemporary Concordats". Sestal se je tudi z dekanom prof. dr. Tomažem Kerestešem, s katerim sta ocenila dosedanje sodelovanje med obema pravnima fakultetama kot uspešno. Med obema fakultetama namreč že več let potekajo uspešne Erasmus mobilnosti tako med študenti kakor pedagoškim osebjem.
Datum objave: 10.05.2024 | Datum poteka: 31.12.2099
6. in 7. maja 2024 je na inštitutu Max Planck za primerjalno in mednarodno zasebno pravo v Hamburgu potekala konferenca s področja evropskega zasebnega prava, na kateri je izr. prof. dr. Petra Weingerl predavala o odvračilnosti kot konceptu v okviru zasebnega uveljavljanja prava EU.
Datum objave: 09.05.2024 | Datum poteka: 31.12.2099
V letošnjem študijskem letu se je ekipa študentov Pravne fakultete Univerze v Mariboru udeležila XXXIII. tekmovanja Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot Court. Ekipo so sestavljali Nino Dotto, Jakob Hauptman, Enej Tacer in Naja Škarja, pri pripravah na tekmovanje pa so študentom pomagali asist. dr. Denis Baghrizabehi, asist. Lina Burkelc Juras, Stefan Danojevic, Iza Beširević in Nastja Gorenc.
Tekmovanje je eno najprestižnejših mednarodnih tekmovanj s področja mednarodnega gospodarskega prava in arbitraže, ki se ga udeleži skoraj 400 ekip s celega sveta. Ekipe se pomerijo v reševanju spora, ki temelji na sklenjeni mednarodni prodajni pogodbi. Letošnji primer je obravnaval spor med družbama SensorX plc in Visionic Ltd, ki se je navezoval na pogodbo o prodaji in dobavi senzorjev, ki se v avtomobilski industriji uporabljajo pri sistemih samostojne vožnje. Zaradi neizpolnitve obveznosti plačila za omenjene senzorje je prodajalec vložil zahtevo za pričetek arbitražnega postopka pri Arbitražnem sodišču mednarodne trgovinske zbornice - ICC (International Chamber of Commerce), kupec pa je ugovarjal, da je prodajalec opustil domnevno obveznost obveščanja sopogodbenika o kibernetskem napadu in s tem sam povzročil neizpolnitev pogodbe. V arbitraži je bilo potrebno odločiti še o vprašanju kumulacije zahtevkov in prekinitvi ali združitvi tekočih postopkov.
Tekmovanje je študentom prineslo neprecenljive izkušnje, ki bodo v prihodnosti nedvomno vplivale na njihove študijske in kasneje tudi poklicne poti. Zato bi se radi posebej zahvalili vsem, ki so ekipi omogočili udeležbo na tem zahtevnem tekmovanju: Trgovini Jager - Jagros d.o.o., Jakoma d.o.o., ENERKON d.o.o., Športna loterija d.d., K1 finance d.o.o., Megras d.o.o., Revoz d.d., Napro biro d.o.o. in Makoter d.o.o., Odvetniški pisarni Vindiš & Fingušt d.o.o., Klubu mariborskih študentov, Gostilni Pizzeria Nona, Občini Murska Sobota, Javnemu štipendijskemu, razvojnemu, invalidskemu in preživninskemu skladu Republike Slovenije, Pravna fakulteta Univerze v Mariboru ter Študentskemu svetu PF UM.
Njihova podpora je ekipi omogočila, da se je lahko udeležila več predtekmovanj po Evropi, in sicer v Brnu, Ljubljani, Pragi, Firencah in Beogradu, kjer je dosegala odlične rezultate. Po mesecih temeljitih priprav so se študenti udeležili še zaključnega dela tekmovanja na Dunaju. Študenti so se tekom tekmovanja pomerili z ekipami s celega sveta, na zaključnem delu tekmovanja na Dunaju pa so bili njihovih nasprotniki z naslednjih univerz: Federal University of Santa Catarina (Brazilija), Maharashtra National Law University Mumbai (Indija), FGV São Paulo School of Law (Brazilija) in University of Lapland (Finska). Poleg neprecenljivih izkušenj so študenti pridobili tudi nova poznanstva, razvili veščine argumentiranja, hitrega razmišljanja ter javnega nastopanja v tujem jeziku in ob uporabi mednarodnih pravnih virov. Študenti so se ob tem izoblikovali v odlične tekmovalce in (bodoče) pravnike.
Datum objave: 06.05.2024 | Datum poteka: 31.12.2099
Ekipa Pravne fakultete Univerze v Mariboru se je med 26. in 29. aprilom udeležila tekmovanja iz poznavanja prava Evropske unije, Central and Eastern Europe Moot Competition (CEEMC), ki poteka kot simulacija postopka predhodnega odločanja pred Sodiščem EU. Pravno fakulteto Univerze v Mariboru so zastopale študentke Eva Ledinek, Lana Simončič, Alenka Tabaković in Vita Višič pod mentorstvom asist. Žive Šuta in izr. prof. dr. Petre Weingerl. Tekmovalka Lana Simončič je prejela nagrado 'Noted Speaker'.
Tekmovanje organizira British Law Center v okviru izobraževalne ustanove Juris Angliae Scientia Ltd pod pokroviteljstvom Sodišča EU in Centra za evropske pravne študije Univerze v Cambridge-u (CLES). Ustni del tekmovanja CEEMC 2024 je potekal na sodišču v Pragi pred sodniki in generalnimi pravobranilci Sodišča EU in drugimi strokovnjaki prava EU. V preliminarnih bojih je bila osrednja tema vladavina prava (razlaga 19. člena PEU in 47. člena Listine EU o temeljnih pravicah glede neodvisnosti nacionalnih sodnikov in 267. člena PDEU glede zaviranja postavitve vprašanje za predhodno odločanje). Ekipi PFUM se je po preliminarnih bojih proti Sofia University in University of Zagreb uspelo uvrstiti v polfinale tekmovanja (Semifinals), kjer se je uspešno pomerila tudi z ekipama iz Charles University in Alexandru Ioan Cuza University. Osrednje teme polfinala so bile sorodna reprodukcijska pravica filmskih producentov, obseg pravice priobčitve javnosti ter definicija izjeme pastiche in njena uporaba v skladu z InfoSoc direktivo.
Iskrene čestitke!
Datum objave: 29.04.2024 | Datum poteka: 31.12.2099
Pravno fakulteto Univerze v Mariboru sta obiskala Jakub LAKOMY in Przemyslaw KACZMAREK, profesorja s PF Univerze v Wroclawu (Poljska). Gostujoča predavatelja sta v času svoje Erasmus mobilnosti (22. - 26. april 2024) opravila predavanja za študente prve stopnje pri predmetu Transnacionalne pravne institucije in terminologija ter za študente doktorskega študija. Predavala sta izbrane teme v sklopu okvirnega predavanja z naslovom “Legal Ethics and Professional Responsibility”.
Datum objave: 26.04.2024 | Datum poteka: 31.12.2099
Naša študentka Nika Gašperšič preživlja svojo Erasmus izmenjavo na Pravni fakulteti Kingston University (PF KU), ki se nahaja v Kingston upon Thames, mestu v jugozahodnem Londonu v Angliji. Nika je nad svojim bivanje in izkušnjo, ki jo pridobiva na gostujoči pravni fakulteti, s katero PF UM veže že večletno uspešno sodelovanje, izredno navdušena. Poudarja, da so predavanja na PF KU zelo kvalitetna in interaktivna. Profesorji spodbujajo sodelovanje in se vedno prijazno spustijo v debato ter odgovorijo na vprašanja.
PF UK ponuja tudi ogromno drugih dejavnosti in natečajov, katerih se je, po njenih besedah, res vredno udeležiti. Sama je sodelovala v pisnem natečaju pri predmetu Mednarodno in primerjalno pravo, na katerem je tudi zmagala! Zmaga ji je prinesla pripravništvo v priznami odvetniški pisarni Walker Law.
Pripravništvo opisuje prav tako kot izredno uspešno. Sprva se je seznanilia z njihovim načinom dela, kmalu pa je bila tudi povabljena na sodišče, kjer spremlja njihove primere, v večini iz kazenskega prava. Pripravništvo ji je prineslo tako znanje in izkušnje, kot tudi ogromno spoznanj, za katera verjame, da ji bodo prav prišla v njeni pravni karieri.
Erasmus izmenjavo priporoča vsem študentom in hkrati spodbuja vse, da izkoristijo možnosti, ki jih ponuja gostujoča Kingston University.
Študentki Niki Gašperšič izrekamo iskrene čestitke in veliko uspehov pri opravljanju prakse.
Datum objave: 18.04.2024 | Datum poteka: 31.12.2099
Med 30. 3. in 6. 4. 2024 je v Washingtonu, D.C. potekalo tekmovanje Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition iz znanja mednarodnega javnega prava. To leto je na tekmovanju sodelovalo okrog 650 ekip iz celega sveta, od katerih se jih je na glavni del tekmovanja v Washingtonu, D.C. uvrstilo 143. Ekipo PF MB so sestavljali tekmovalci Kristina Lahovnik, Hana Jeram, Zala Heric in Marko Čeh pod mentorstvom Leona Brulca, Patricije Glavica, asist. Žive Šuta, izr. prof. Petre Weingerl in red. prof. Matjaža Tratnika.
Primer za letošnje tekmovanje z naslovom The case concerning the Sterren Forty je zajemal vprašanja dopustnosti vložitve tožbe in s tem povezanimi obligacijami erga omnes (partes), pravice do državljanstva in pogojev za izgubo le-tega, pravice do konzularne zaščite dvojnih državljanov in problematiko t. i. golden passports ter vlogo Varnostnega sveta ZN pri mirnem reševanju mednarodnih sporov. Primer je izšel 15. septembra 2023 in od takrat so ekipe širom sveta intenzivno pripravljale tožbo (memorial za Applicant-a) in odgovor na tožbo (memorial za Respondent-a), ki ju je oba bilo potrebno oddati 12. januarja 2024. Po oddaji pisnih izdelkov pa so se ekipe pričele uriti za ustni del tekmovanja, ki poteka v obliki simulacije postopka pred Meddržavnim sodiščem.
Prvi del ustne faze tekmovanja (»Preliminary rounds«) je potekal v štirih krogih, kjer je vsaka ekipa dvakrat zagovarjala tožečo stranko in dvakrat toženo stranko. Ekipa PF MB se je pomerila z ekipami iz Indije (Rajiv Gandhi National University of Law), Cipra (University of Cyprus), Kitajske (Shantou University) in Libanona (La Sagesse University). Tekmovalec Marko Čeh je dosegel vrhunski rezultat, saj je izmed kar 523 govorcev prejel nagrado za10. najboljšega govorca na celotnem tekmovanju.
Udeležbo na tekmovanju so podprli Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije, Pravna fakulteta UM, Pravniško društvo Maribor, Občina Prebold, Občina Selnica ob Dravi in odvetnik Dušan Korošec ter sponzor Prva bonitetna agencija d.o.o. Ambasada Republike Slovenije v Washingtonu D.C. je ekipo tekom tekmovanja sprejela in moralno podprla. Vsem se iskreno zahvaljujemo!
Celotni ekipi iskreno čestitamo!
Datum objave: 18.04.2024 | Datum poteka: 31.12.2099
Pri Univerzitetni založbi Univerze v Mariboru je pod uredništvom doc. dr. Cocoa Mariusa Mensaha izšla elektronska in tiskana publikacija z naslovom Protecting Children's Rights in Civil, Criminal and International Law – Under a Touch of Digitalization.
Zaščita otrokovih pravic v civilnem, kazenskem in mednarodnem pravu – pridih digitalizacije. Publikacija se osredotoča na ključne teme zaščite otrokovih pravic v civilnem, kazenskem in mednarodnem pravu. V današnjem hitro razvijajočem se digitalnem okolju je zagotavljanje blaginje in pravic otrok postalo kompleksnejše, a hkrati nadvse pomembno. Ta celovit pregled se poglobi v večplastne pravne okvire in izzive, povezane z otrokovimi pravicami v različnih pravnih področjih. Od vprašanj varstva in vzgoje ter izobraževanja do kazenskega prava mladoletnikov in mednarodnih pogodb. Pričujoča publikacija ponuja vpoglede v razvijajoči se okvir zakonodaje o zaščiti otrok. Z osredotočenostjo na navigiranje vpliva digitalne dobe na otrokove pravice ta publikacija služi kot dragocen vir za pravne strokovnjake, oblikovalce politik, učitelje in zagovornike, ki so posvečeni varovanju pravic in blaginje otrok.
Publikacija je dostopna na https://press.um.si/index.php/ump/catalog/book/872.
Datum objave: 11.04.2024 | Datum poteka: 31.12.2099
Pri založbi ZRC SAZU je izšla knjiga Osebnosti slovenske humanistike in družboslovja, v kateri je poglavje o prof. dr. Vaneku Šiftarju zapisala tudi prof. dr. Janja Hojnik s Pravne fakultete Univerze v Mariboru. Prof. dr. Vanek Šiftar je bil v letih 1970-1974 direktor takratne Višje pravne šole v Mariboru.
Iz povzetka:
Ivan Vanek Šiftar je bil eden osrednjih družboslovcev in humanistov druge polovice 20. stoletja v severovzhodni Sloveniji. Že v dijaških časih je bil vpet v diskusije o avtonomiji Prekmurja in statusu prekmurščine. Pred drugo svetovno vojno je bil urednik Mladega Prekmurca. Po maturi na Ptuju je vpisal študij prava na Pravni fakulteti v Ljubljani, ki ga je zaključil leta 1953. Še pred diplomo je deloval kot javni tožilec v različnih slovenskih okrajih, kjer je bil priča političnemu vmešavanju v delo pravosodja. Leta 1965 je doktoriral na Pravni fakulteti v Ljubljani na temo samoupravljanja. Kot direktor Višje pravne šole v Mariboru si je v prvi polovici sedemdesetih let 20. stoletja prizadeval za njen razvoj v fakulteto. Čeprav je bil član Zveze komunistov, si je prizadeval za prevlado strokovnosti na univerzi, študente je spodbujal k samostojnemu mišljenju. V drugi polovici sedemdesetih let 20. stoletja je predaval politično ureditev na mariborskem oddelku Teološke fakultete. Leta 1981 je postal prvi redni profesor prava na Univerzi v Mariboru.
Datum objave: 10.04.2024 | Datum poteka: 31.12.2099
Študenti PF UM so na finalni tekmi v nogometu Univerzitetne športne lige premagli ekipo FERI in sicer z rezultatom 8:4.
Ekipo PF UM so zastopali Matej Veličkovski, Gašper Rakun, Izidor Jelenc, Lan Šket, Matija Bojnec, Rok Hrustel, Timotej Frank, Vito Draganić, Žan Vidovič in Dominik Ornik. Študent Gašper Rakun je bil izbran tudi za najkoristnejšega igralca lige.
Izr. prof. Aleš Ferčič, prodekan za kakovost, kadre in razvoj je za ekipo PF UM navijal s tribun, za kar se mu tekmovalci iskreno zahvaljujejo.
Iskrene čestitke za osvojeno 1. mesto Univerzitetne športne lige za prvaka UM v nogometu.
Datum objave: 10.04.2024 | Datum poteka: 31.12.2099
Študenti Pravne fakultete Univerze v Mariboru so se pod mentorstvom asistenta Aljoše Polajžarja med 5. in 7. aprilom 2024 udeležili Mediterranean Model United Nations (MEDMUN), ki je potekalo na kampusu Univerze Sciences Po v Mentonu.
Tekmovalci Blaž Bukovec (Special Political and Decolonization Committee), Matej Makoter Rožmarin (English Crisis: The Great Discovery - The Americas), Jakob Hauptman (Ad Hoc), Ana Brumec (United Nations Security Council), Asja Lešnik (United Nations High Commissioner for Refugees) in Nuša Grzina (United Nations High Commissioner for Refugees) so se na tekmovanju odlično odrezali.
Tekmovalca Matej Makoter Rožmarin in Jakob Hauptman sta si kljub neizprosni konkurenci prislužila nagrado Honourable mention.
Mediterranean Model United Nations (MEDMUN) je tekmovanje v okviru Model United Nations (MUN) konferenc. Na teh se po pravilih postopka, ki veljajo za posamezen odbor mednarodne organizacije, obravnavajo pereče teme, ki pestijo mednarodno skupnost. Vsak delegat predstavlja po eno državo članico posameznega odbora (na primer Odbora ZN za človekove pravice), debata pa v celoti poteka v angleškem jeziku, kar pripomore ne le h krepitvi retoričnih in pogajalskih sposobnosti, ampak tudi bogatenju besedišča. Tekmovanja MEDMUN se je udeležilo več kot 500 tekmovalcev iz različnih držav. Več o tekmovanju: https://www.medmun.org/
Našim izvrstnim študentom iskreno čestitamo!
Datum objave: 27.03.2024 | Datum poteka: 31.12.2099
Mednarodni konzorcij raziskovalcev, med katerimi sta tudi prof. dr. Miha Šepec in asist. Jan Stajnko, je z izvedbo konference v Bruslju uspešno zaključil projekt FORCE. Ta je obravnaval čezmejno začasno zavarovanje in o odvzem premoženja v kazenskih zadevah.
Dostop do projektnih poročil in učnega materiala je na voljo na naslednji povezavi.
Datum objave: 25.03.2024 | Datum poteka: 31.12.2099
V prostorih Univerze v Mariboru je v četrtek, 21. marca in petek, 22. marca 2024 potekalo že 33. posvetovanje Medicina, pravo in družba, ki ga s skupnimi močmi pod okriljem Univerze v Mariboru organizirajo Medicinska fakulteta in Pravna fakulteta Univerze v Mariboru, Zdravniško društvo in Pravniško društvo v Mariboru. Vsako leto s predstavitvijo najbolj aktualnih problemov, ki zadevajo medicinsko in pravno stroko in odzivom družbe na te probleme, na tem posvetovanju iščemo nanje najboljše odgovore. Letošnji posvet je bil namenjen zdravstvu, trenutno najbolj perečem problemu naše družbe in prav tako zelo aktualni razpravi o reproduktivnih pravicah in pravici do življenja. Svoje prispevke so predstavili številni domači in tuji strokovnjaki s področja medicine, prava in drugih strok v povezavi z obravnavano temo. Znova se je interdisciplinarni pristop k obravnavi aktualnih tem pokazal za izredno učinkovitega, kar nam omogoča uskladitev različnih strokovnih pogledov, izoblikovanje rešitev za odprta vprašanja ter povezovanje teorije in prakse. Tradicionalni mednarodni posvet v Mariboru je letos potekal že 33. leto v prostorih Univerze v Mariboru, na kar smo izredno ponosni. S tem ko povabimo številne domače in tuje strokovnjake, širimo vest o dobrih navezah povsod po svetu in pokažemo pot izredni pomembnosti prepletanja disciplin, sploh v času, v katerem živimo. Velikokrat pravnike prehiti medicina, saj ta zmore več kot sme, zato ji mora stati ob strani pravo, tudi družbeni odnosi gredo bliskovito naprej, zato je zelo pomembno zavedanje, da le s skupnimi močmi in prepletanjem znanstvenih področij lahko rešimo in pomagamo reševati probleme.
Na tokratnem posvetu je udeležence že tradicionalno nagovoril rektor Univerze v Mariboru prof. dr. Zdravko Kačič, svoje poglede na problematiko Zdravstva med javnim in zasebnim so predstavili: Ministrica za zdravje prof. dr. Valentina Prevolnik Rupel, prof. dr. Rajko Pirnat, s Pravne fakultete Univerze v Ljubljani, doc. dr. Marko Jug, generalni direktor UKC Ljubljana, prim. izr. prof. dr. Jernej Završnik, direktor Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor, zdravnica družinske medicine Vesna Pekarović Džakulin, mag. Marko Bitenc, direktor Zdravstvenega zavoda Zdravje, ki je predstavil podjetniški način izvajanja javne zdravstvene službe, doc. dr. Mojca Tancer Verboten, glavni tajnik UM, ki je predstavila položaj zdravnikov v javnem sektorju (konkurenčna prepoved v zdravstvu), prof. dr. Karl Stöger s Pravne fakultete Univerze na Dunaju je predstavil avstrijsko izkušnjo, dr. Ana Kerševan, pogled generalne državne odvetnice na premoženjskopravne zahtevke iz naslova zdravstva, poglede na obravnavano tematiko in financiranje javnega in zasebnega zdravstva je predstavila doc. dr. Tatjana Mlakar, generalna direktorica ZZZS, dr. Alenka Kolar, generalna direktorica Direktorata za digitalizacijo zdravstva, je povedala več o stanju digitalizacije v zdravstvu, slednje je podpredsednik odbora za umetno inteligenco (CAI) pri Svetu Evrope Gregor Strojin spregovoril o uporabi umetne inteligence v zdravstvu.
Poglede na Pravico do življenja in reproduktivne pravice so predstavili dr. Marko Bošnjak, podpredsednik Evropskega sodišča za človekove pravice, dr. Božidar Voljč, predsednik državne komisije za medicinsko etiko, doc. dr. Urban Vrtačnik je predstavil zakonodajo na tem področju, poglede zdravnikov na to tematiko so predstavili: izr. prof. dr. Milan Reljić, doc. dr. Nejc Kozar, izr. prof. dr. Faris Mujezinović, izr. prof. dr. Bojana Pinter, prof. dr. Krešimir Pavelić. Prof. dr. Miro Cerar s Pravne fakultete Univerze v Ljubljani je predstavil ugovor vesti pri umetni prekinitvi nosečnosti, prof. dr. Suzana Kraljić pravico do poznavanja izvora s predstavitvijo pravnih in etičnih dilem, prof. dr. Rajko Knez, ustavni sodnik, primerjalna (precedenčna) vrednotenja pravice do življenja. Poglede zdravnika na zdravniško pomoč pri prostovoljnem končanju življenja in evtanazijo so predstavili prim. Jelka Reberšek Gorišek, prof. dr. Vojko Flis, Peter Golob, predsednik Odbora za pravno etična vprašanja pri Zdravniški zbornici RS. Prof. dr. Alojz Ihan je povedal več o Dialogu med strokami, javnostjo in predlagatelji zakona o prostovoljnem končanju življenja, asist. dr. Gabriel Kavčič s Teološke fakultete Univerze v Ljubljani je predstavil pogled teologa na pravico do življenja. Med študenti Univerze v Mariboru je bila izvedena anketa, katere rezultate pogleda mladih na pomoč pri prostovoljnem končanju življenja in evtanazijo so predstavili na posvetu.
V sredo, 20. marca 2024 je na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru potekala Študentska okrogla miza na temo umetne prekinitve nosečnosti in vzporedno na MS Teams Mednarodna sekcija na teme posveta, kjer so se predstavili številni tuji strokovnjaki.
Fotografije: Boris Vugrinec