Novice

Novice 21 do 40 od 412

Asist. Lina Burkelc Juras na 12. mednarodnem strokovnem posvetu v Mostarju

Datum objave: 14.10.2024 | Datum poteka: 31.12.2099

Asist. Lina Burkelc Juras se je 3. in 4. oktobra 2024 udeležila 12. međunarodnog naučnog skupa »Dani porodičnog prava«, ki je potekal v Mostarju. Organizirala ga je PRAVNI FAKULTET UNIVERZITETA „DŽEMAL BIJEDIĆ“ U MOSTARU. Na posvetu je predavala na temo »Protection of children in cases od domestic violence in Slovenia«, ki se ga je udeležila v sklopu projekta »Mednarodna starševska ugrabitev otroka v BiH ter Sloveniji – med normativnim in stvarnim« pod nosilstvom doc. dr. Katje Drnovšek.

  • Asist. Lina Burkelc Juras na 12. mednarodnem strokovnem posvetu v Mostarju - Slika 1

Raziskovalni obisk asist. Žive Šuta na Pravni fakulteti v Turkuju (Finska)

Datum objave: 14.10.2024 | Datum poteka: 31.12.2099

Asist. Živa Šuta se je v začetku oktobra odpravila na dvotedenski raziskovalni obisk na Pravno fakulteto Univerze v Turkuju (Turun Yliopisto). Svojo doktorsko raziskavo na temo modernizacije pretoka blaga in storitev na notranjem trgu EU je izpopolnjevala pod mentorstvom profesorja prava EU, dr. Jukke Snella, tekom obiska pa je za doktorske študente PF v Turkuju pripravila tudi predstavitev svojih aktualnih ugotovitev. 

Raziskovalni obisk je bil financiran iz Razpisa za sofinanciranje udeležbe raziskovalcev na začetku kariere Univerze v Mariboru na mednarodnih znanstvenoraziskovalnih obiskih v tujini v letu 2024.

  • Raziskovalni obisk asist. Žive Šuta na Pravni fakulteti v Turkuju (Finska) - Slika 1
  • Raziskovalni obisk asist. Žive Šuta na Pravni fakulteti v Turkuju (Finska) - Slika 2
  • Raziskovalni obisk asist. Žive Šuta na Pravni fakulteti v Turkuju (Finska) - Slika 3
  • Raziskovalni obisk asist. Žive Šuta na Pravni fakulteti v Turkuju (Finska) - Slika 4

Od 1. oktobra 2024 nov Jean Monnet Chair na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru

Datum objave: 04.10.2024 | Datum poteka: 31.12.2099

Na Pravni fakulteti UM se je 1. oktobra 2024 začel izvajati nov projekt Jean Monnet Chair, ki ga je pri Evropski komisiji za obdobje treh let pridobila prof. dr. Janja Hojnik.

Naslov projekta je »Vse kot storitev (XaaS): Reguliranje digitalne in trajnostne preobrazbe storitvenega gospodarstva v EU«. Danes kupci ne kupujejo več le izdelkov, ampak vse pogosteje plačajo le za (začasni) dostop do njih. Zahvaljujoč velikim platformam, kot so Uber za souporabo prevozov, Netflix za pretočne video vsebine in Google za oblačne storitve, podjetja opažajo prednosti sprejemanja poslovnih modelov "na zahtevo" oziroma "kot storitev". Tematika vključuje gospodarske, tehnološke in ekološke vidike, vendar ostaja premalo raziskana v pravnih študijah in praksi.

Projekt bo spodbujal raziskovalne in pedagoške aktivnosti na tem področju, pa tudi mednarodno sodelovanje med PF v Mariboru in PF v Leuvnu ter v Kopenhagnu. V vsebine bodo vključeni tako slovenski kot tuji študenti na PF v Mariboru.

Za akademsko leto 2024/25 so s področja projekta razpisane tri teme za magistrsko delo:

- Razširjena obveznost proizvajalca po pravu EU (tj. obveznost za skrb za proizvod po koncu uporabe - okoljska tema v luči zadeve Ustavnega sodišča RS na Sodišču EU)
- Kratkoročno oddajanje nepremičnin v luči prostega pretoka storitev v EU
- Pravna narava storitev v oblaku po pravu EU: Med ekonomsko storitvijo in zaščito suverenosti in osebnih podatkov.

  • Od 1. oktobra 2024 nov Jean Monnet Chair na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru - Slika 1

Izšla je znanstvena monografija Tort Law in Slovenia pod avtorstvom izr. prof. dr. mag. Nataše Samec Berghaus, asist. Andreja Bitrakova in asist. Klemna Drnovška

Datum objave: 03.10.2024 | Datum poteka: 31.12.2099

Pri založbi Kluwer Law International B.V. je izšla znanstvena monografija Tort Law in Slovenia, ki so jo napisali strokovnjaki s Pravne fakultete UM: izr. prof. dr. mag. Nataša Samec Berghaus ter asistenta Andrej Bitrakov in Klemen Drnovšek. Gre za prvo znanstveno monografijo, ki celovito obravnava vprašanje odškodninske odgovornosti v Sloveniji. Knjiga predstavlja vlogo in funkcijo odškodninskega prava v Sloveniji, obravnava razmerje med odškodninskim in kazenskim pravom ter med poslovno in neposlovno odškodninsko odgovornostjo. Monografija opisuje, kako se koncepti krivde, protipravnosti in skrbnosti obravnavajo v zakonodaji in sodni praksi.

Knjiga nato preide na analizo specifičnih primerov odgovornosti. Analizirana je odgovornost strokovnjakov (zdravnikov, pravnikov, arhitektov, sodnikov idr.), odgovornost za ravnanja drugih (npr. delodajalca za delavca), odgovornost pravnih oseb, zloraba pravic, kršitev ugleda in zasebnosti, odgovornost staršev in učiteljev, odgovornost za izdelek, okoljska odgovornost, problematika odgovornosti pri prometnih nesrečah idr. Posebej je obravnavana tudi ureditev objektivne odgovornosti. Analizirana je tudi vzročna zveza, vse pravno priznane vrste škode, razlogi in klavzule za izključitev odškodninske odgovornosti, načini povrnitve škode ter razmerje med pravico do odškodnine in pravicami iz zavarovanja ter zahtevki iz naslova neupravičene obogatitve.

Monografija, ki je napisana v angleškem jeziku, je dragocen vir za pravnike, sodnike, akademike in raziskovalce, saj združuje strokovni pristop z jedrnato predstavitvijo ključnih informacij, ki so pomembne tako za slovensko kot primerjalno pravo.

Več o knjigi si lahko preberete tukaj https://law-store.wolterskluwer.com/s/product/tort-law-in-slovenia/01tPg000004YfRrIAK"

  • Izšla je znanstvena monografija Tort Law in Slovenia pod avtorstvom izr. prof. dr. mag. Nataše Samec Berghaus, asist. Andreja Bitrakova in asist. Klemna Drnovška - Slika 1

Evropska noč raziskovalcev 2024

Datum objave: 30.09.2024 | Datum poteka: 31.12.2099

V petek, 27.9.2024, je potekala Evropska noč raziskovalcev, organizirana v sklopu projekta 'Lažne novice in teorije zarote: Opolnomočimo (se za) znanost! (OooZnanost!)' 2024-2026. Pravna fakulteta Univerze v Maribor se je predstavila s časopisom, poučnim materialom in kvizom na temo zelenega zavajanja (greenwashing), transporta in varstva potrošnikov v EU. Na Evropski noči so sodelovali študenti (Vita Višič, Eva Ledinek, Lisa Strouken, Matej Rožmarin, Asja Lešnik in Kaja Lenart) in zaposleni Pravne fakultete Univerze v Mariboru.

Projekt oooZnanost! financira EU, program Evropske unije za raziskave in inovacije, Obzorje Evropa, MSCA & Občani.

  • Evropska noč raziskovalcev 2024 - Slika 1
  • Evropska noč raziskovalcev 2024 - Slika 2
  • Evropska noč raziskovalcev 2024 - Slika 3
  • Evropska noč raziskovalcev 2024 - Slika 4
  • Evropska noč raziskovalcev 2024 - Slika 5
  • Evropska noč raziskovalcev 2024 - Slika 6
  • Evropska noč raziskovalcev 2024 - Slika 7

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je podelil priznanja za magistrska in doktorska dela s področja človekovih pravic

Datum objave: 24.09.2024 | Datum poteka: 31.12.2099

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je 20. septembra 2024, v prostorih institucije Varuha nagrajenkam in nagrajencem podelil nagrade vazane na 3. javni natečaj za diplomska, magistrska in doktorska dela s področja človekovih pravic. Med nagrajenkami je tudi naša študentka Lena SENICA, ki je za svojo magistrsko nalogo z naslovom Učinkovitost ukrepa prepovedi približevanja kot sredstvo za preprečevanje družinskega nasilja prejela 'priznanje za kakovstno delo'. Zaključno delo jeizdelala pod mentorstvom prof. dr. Suzane Kraljić.

Iskrene čestitke.

  • Varuh človekovih pravic Peter Svetina je podelil priznanja za magistrska in doktorska dela s področja človekovih pravic - Slika 1

Pravkar izšel Zakon o delovnih razmerjih s komentarjem, 3., posodobljena in dopolnjena izdaja

Datum objave: 20.09.2024 | Datum poteka: 31.12.2099

Pri GV založbi je izšel Zakon o delovnih razmerjih s komentarjem, 3., posodobljena in dopolnjena izdaja. Sourednica in avtorica izdanega komentarja je profesorica naše fakultete red. prof. dr. Darja Senčur Peček. Med avtorji komentarja pa so tudi doc. dr. Etelka Korpič-Horvat, doc. dr. Mojca Tancer Verboten in asist. Aljoša Polajžar.

Posodobitev komentarja zajema vse novosti na tem področju. V tem času je bilo sprejetih več zakonov, ki so neposredno ali posredno povezani z ZDR-1, vključno s predpisi o evidentiranju delovnega časa in najnovejšo novelo ZDR-1D, objavljeno novembra 2023. Sprejetih je bilo več direktiv EU, vključno z direktivama o preglednih in predvidljivih delovnih pogojih ter o usklajevanju poklicnega in zasebnega življenja staršev in oskrbovalcev, ki so implementirane z novelo ZDR-1D.

Pri uporabi zakona v praksi bo zelo koristen pregled razvoja sodne prakse Sodišča EU in domačih sodišč, ki je prav tako upoštevan v komentarju. Vsem, ki se kakorkoli srečujejo s problematiko delovnih in uslužbenskih razmerij, pa bo posodobljeni komentar z novejšo sodno prakso in prakso nadzornih organov v pomoč ne samo pri uporabi novih in spremenjenih zakonskih določb, ampak še zlasti pri uporabi tistih, ki v praksi sprožajo različne razlage ali pri katerih je zakonska ureditev zapletena ali podnormirana.

Več informacij o knjigi najdete na spletni strani GV založbe: https://gvzalozba.si/zakon-o-delovnih-razmerjih-zdr-1-s-komentarjem-3-posodobljena-in-dopolnjena-izdaja/

  • Pravkar izšel Zakon o delovnih razmerjih s komentarjem, 3., posodobljena in dopolnjena izdaja - Slika 1

Ustanovitev Združenja Slovenska akademija pravnih znanosti, katere ustanovitelji so prof. dr. Verica Trstenjak, prof. dr. Matej Avbelj in zasl. prof. dr. Šime Ivanjko

Datum objave: 20.09.2024 | Datum poteka: 31.12.2099

V zadnjih letih je na področju prava zaznati pozitiven pojav pri mlajših pravnih kadrih, da poglabljajo pravno znanje v okviru doktorskega študija, ki ga izvajajo vse tri pravne fakultete v Sloveniji. Mnogi se odločajo tudi za doktorski študij na pravnih fakultetah v državah EU in drugih državah. V zvezi s tem se je že pred leti pojavila ideja o povezovanju doktorandov (študentov na doktorskem študiju) in doktorantk/ov (ki so opravili doktorat na področju pravnih znanosti).

V zadnjih petnajstih letih je na slovenskih pravnih fakultetah opravilo doktorat več kot 200 doktorantov.

V letu 2023 in 2024 je zaživela ideja in je bilo opravljeno povpraševanje o ideji ustanovitve združenja slovenskih doktorantk in doktorantov v okviru Združenja Slovenska akademija pravnih znanosti (Združenje SAPZ). Anketirani so bili doktorantke/i, katerih e-naslovi so bili javno dostopni.

Idejo o ustanovitvi združenja je podprla velika večina anketiranih in tudi izrazila željo po članstvu. Idejo je podprlo tudi vodstvo Pravne fakultete Univerze v Mariboru, ki bila pripravljena nuditi potrebno podporo.

Ustanovitev Združenje SAPZ sovpada s 65. obletnico študija prava v Mariboru, 50. obletnico Univerze v Mariboru in 60. obletnico ustanovitve Pravniškega društva v Mariboru.

Dne 30. 6. 2024 so ustanovitelji, prof. dr. Verica Trstenjak, prof. dr. Matej Avbelj in zasl. prof. dr. Šime Ivanjko sprejeli sklep o ustanovitvi Združenja Slovenska akademija pravnih znanosti in statut, ki podrobneje ureja članstvo, organe vodenja in nadzora ter ureja postopek sprejema v članstvo, ki je omejeno na 50 članic oziroma članov.

Zastopnik Združenja SAPZ v postopku registracije je zasl. prof. dr. Šime Ivanjko.

Članica oziroma član Združenja SAPZ je lahko oseba z doktoratom pravnih znanosti in magisterijem pravnih znanosti z referencami, ki se predvsem nanašajo na rezultate znanstvenih raziskav in objav ter na motiviranost za razvojno delo na področju pravnih znanosti.

Omenjeno Združenje SAPZ je namenjeno primarno članicam in članom, ki se želijo uveljaviti na področju razvoja pravnih znanosti in ne samo tistim, ki so se že uveljavili. Omenjeno Združenje SAPZ se želi s svojim delovanjem uveljaviti na področju zagotavljanja pogojev za prepoznavnost njenih članov in ustvarjanja možnosti za nadaljnji znanstveni razvoj oseb z doktoratom pravnih znanosti. To so zlasti doktoranti, ki jih ne podpirajo znanstvene ali izobraževalne institucije in nimajo možnosti lastnega znanstvenega razvoja na podlagi opravljenega doktorata in so brez potrebne znanstvene infrastrukture.

Doktorat znanosti naj ne bi bil zgolj cilj temveč pogoj za nadaljnje znanstveno delo v korist družbenega razvoja, česar pa ni mogoče doseči posameznikom, za katerimi ni nobene ustrezne družbene pravno raziskovalne institucije. Število doktorjev znanosti je vsak dan večje, število mest v znanstveno izobraževanih in raziskovalnih institucijah pa je vedno omejeno, zato je primarna naloga bodočega Združenja SAPZ pomoč omenjenim skupinam doktorandov in doktorantov. V okviru Združenja SAPZ bodo mladi, še neprepoznavni v znanstveni sferi, ob pomoči starejših članov lažje vstopali v povezave pri vključevanju v svet znanstvenih raziskovalcev pravnih znanosti, zlasti na mednarodnem področju.

Dne 30. 8. 2024 je bilo omenjeno Združenje Slovenska akademija pravnih znanosti vpisano v register društev pri upravni enoti v Mariboru. Matična številka je 4127986.

Po opravljeni registraciji ZSAPZ sledijo priprave na konstitutivno sejo skupščine, ki bo sprejela prijavljene oziroma vabljene kandidatke in kandidate v članstvo in izvolila člane organov, predvidenih v statutu.

Zasl. prof. dr. Šime Ivanjko, zastopnik Združenja Slovenska akademija pravnih znanosti

Slovesnost DIES ACADEMICUS 2024

Datum objave: 19.09.2024 | Datum poteka: 31.12.2099

Na Univerzi v Mariboru so 12. septembra 2024 s podelitvijo nagrad in priznanj študentom, posameznikom, podjetjem ter podelitvijo naslovov zaslužni profesor in častni doktor obeležili dan univerze. V teh dneh namreč mineva 49 let odkar je skupščina Republike Slovenije septembra leta 1975 sprejela Zakon o ustanovitvi Univerze v Mariboru, druge največje in druge najstarejše visokošolske ter znanstvenoraziskovalne ustanove v Sloveniji.

V polni Kazinski dvorani Slovenskega narodnega gledališča Maribor sta zbrano občinstvo zapeljala na glasbeno popotovanje Marko Hatlak, eden najbolj prepoznavnih in mednarodno uveljavljenih harmonikarjev in vsem dobro poznana Tinkara Kovač. Navdušil je tudi Akademski pevski zbor Maribor, pod taktirko odlične skladateljice, zborovodkinje in profesorice Tadeja Vulc.

Ob prazniku svoje univerze je zbrane nagovoril rektor prof. dr. Zdravko Kačič: V posebno čast si štejemo, da je danes med nami nobelov nagrajenec britanski biokemik Sir Gregory Paul Winter, katerega izjemni dosežki na področju biokemije so prinesli revolucijo v zdravljenju številnih bolezni. S svojimi izjemnimi dosežki na področju inženiringa protiteles je pustil neizbrisen pečat v znanstveni skupnosti. Njegov prispevek k razvoju terapevtskih protiteles in njegove prelomne raziskave ponujajo upanje neštetim bolnikom po vsem svetu.

LISTINO ZA RAZVOJ OBŠTUDIJSKIH DEJAVNOSTI je prejel študent Matej Makoter Rožmarin s Pravne fakultete Univerze v Mariboru za prizadevno delo in nadpovprečen prispevek k razvoju obštudijskih dejavnosti na Univerzi v Mariboru.
Matej je diplomant magistrskega programa II. stopnje na Pravni fakulteti ter doktorski študent na Doktorskem študijskem programu 3. stopnje "Pravo". Ves čas svojega bogatega udejstvovanja, ga je pri zastopanju študentskih interesov vodilo načelo poštenosti, iskrenosti in dobronamernosti. Vzpodbujal je povezovanje študentov, medsebojno pomoč in človeško noto, saj verjame, da je le s skupnimi močmi mogoče doseči več.

Iskrene čestitke vsem nagrajencem ter prejemniku častnega naziva zaslužni profesor ter prejemeniku najvišjega priznanja častni doktorat.

  • Slovesnost DIES ACADEMICUS 2024 - Slika 1
  • Slovesnost DIES ACADEMICUS 2024 - Slika 2
  • Slovesnost DIES ACADEMICUS 2024 - Slika 3
  • Slovesnost DIES ACADEMICUS 2024 - Slika 4
  • Slovesnost DIES ACADEMICUS 2024 - Slika 5
  • Slovesnost DIES ACADEMICUS 2024 - Slika 6

Sporazum o sodelovanju med družbo Elektro Maribor in Univerzo v Mariboru

Datum objave: 12.09.2024 | Datum poteka: 31.12.2099

Na Univerzi v Mariboru je bil podpisan sporazum o sodelovanju med družbo Elektro Maribor d.d. in Univerzo v Mariboru. Sporazum so podpisali: prof. dr. Zdravko Kačič, rektor Univerze v Mariboru, Tatjana Vogrinec Burgar, predsednica uprave Elektra Maribor, prof. dr. Sebastijan Seme, dekan Fakultete za energetiko, doc. dr. Boštjan Vlaovič, prodekan Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko ter prof. dr. Tomaž Keresteš, dekan Pravne fakultete.

Trajnostni razvoj moderne družbe je povezan z zelenim prehodom, ki ga ni mogoče doseči brez uvajanja novih znanj in tehnologij v različne sisteme družbe. Pretežni del energije, ki jo potrebuje družba za svoje delovanje, končnim uporabnikom zagotavlja elektroenergetski sistem. Glavni izzivi v okviru zelenega prehoda so povezani z modernizacijo elektroenergetskega sistema pri integraciji obnovljivih virov energije, hranilnikov energije in povečevanju e-mobilnosti, ki se izvajajo lokalno pri uporabnikih v okviru distribucijskega omrežja. Elektro Maribor je sestavni del elektroenergetskega sistema Republike Slovenije in eno izmed petih družb za distribucijo električne energije v Republiki Sloveniji. Glavna dejavnost družbe je distribucije električne energije poslovnim in gospodinjskim odjemalcem v severovzhodnem delu Slovenije na območju površine 3.992 km2, kar predstavlja skoraj petino območja Slovenije. Univerza v Mariboru je druga največja in najstarejša univerza v Sloveniji z dolgo tradicijo ter največja javna izobraževalna in raziskovalna institucija v kohezijski regiji Vzhodna Slovenija, ki prek svojih članic izvaja izobraževalno, znanstvenoraziskovalno, razvojno in strateško dejavnost tudi na področjih energetike, elektrotehnike in energetskega prava.

Z današnjim podpisom Sporazuma o sodelovanju med Elektrom Maribor in Univerzo v Mariboru se nadgrajuje dobro obstoječe sodelovanja na dodatnih področjih, ki so velik izziv podpisnikom sporazuma v okviru zelenega prehoda in vseživljenjskega učenja:

  • podpora pri izobraževanju in usposabljanju kadrov družbe Elektro Maribor d.d. (npr. v obliki izvajanja specialističnih izobraževanj, izrednega oziroma časovno prilagojenega študija);
  • vključevanje strokovnjakov družbe Elektro Maribor d.d. v študijski proces v obliki vabljenih in gostujočih predavanj na članicah UM;
  • sodelovanje pri praktičnem usposabljanju študentov (npr. v obliki opravljanja prakse v družbi Elektro Maribor d.d.);
  • sodelovanje pri zaključnih delih študentov (diploma, magisterij, doktorat znanosti);
  • sodelovanje pri študentskih projektih (npr. Študentski izzivi ŠI:UM, PUŠ v delovno okolje idr.);
  • sodelovanje pri prijavah na slovenskih in mednarodnih javnih razpisih;
  • sodelovanje pri raziskovalnih projektih in inovacijskih projektih;
  • sodelovanje pri razvoju novih in optimizaciji obstoječih tehnologij in rešitev;
  • sodelovanje pri razvoju obstoječih in vzpostavljanju novih študijskih programov in učnih enot s področja energetike, elektrotehnike in energetskega prava;
  • sodelovanje na področju vseživljenjskega učenja (npr. organizacija specializiranih strokovnih seminarjev, delavnic in izobraževanj, organizacija krajših izobraževanj in usposabljanj za pridobitev mikrodokazil);
  • organizacija skupnih promocijskih dejavnosti (informativni dnevi, obiski/ogledi, možnosti oglaševanja spoznanj in dosežkov iz študentskih del ipd.).

Predsednica uprave družbe Elektro Maribor, ga. Tatjane Vogrinec Burgar, je ob podpisu izjavila: »Danes je pomemben dan za slovensko energetiko, saj Elektro Maribor stopa na skupno razvojno pot z Univerzo v Mariboru in njenimi članicami. Skupaj bomo v bodoče prispevali k razvoju energetike v širši regiji in bomo tako kos najzahtevnejšim razvojnim projektom, ki so pred nami. Vse za to, da našim uporabnikom zagotovimo zanesljivo in sodobno oskrbo z električno energijo ter boljšo kakovost življenja.«

Rektor prof. dr. Zdravko Kačič je ob podpisu sporazuma izpostavil: »Univerza v Mariboru je nastala zlasti tudi zaradi potreb gospodarstva na področju vzhodne kohezijske regije. V vseh aktivnostih tako pri pripravi novih študijskih programov, razvoju raziskovalnih vsebin, vseživljenjskem učenju na UM vključujemo vsebine, ki jih potrebuje okolje in še posebej gospodarski partnerji. Iz tega razloga nas veseli današnji podpis sporazuma, sploh pa aktivno sodelovanje družbe Elektro Maribor s posameznimi članicami Univerze v Mariboru, kot so FE, FERI in PF. Stopamo na novo skupno pot sodelovanja, razvoju vsebin in krepimo tretje poslanstvo univerze, ki ga UM razvija tudi v sklopu projekta INNOVUM.«


Vir: https://www.um.si/objava/sporazum-o-sodelovanju-med-druzbo-elektro-maribor-in-univerzo-v-mariboru/
 

  • Sporazum o sodelovanju med družbo Elektro Maribor in Univerzo v Mariboru - Slika 1
  • Sporazum o sodelovanju med družbo Elektro Maribor in Univerzo v Mariboru - Slika 2
  • Sporazum o sodelovanju med družbo Elektro Maribor in Univerzo v Mariboru - Slika 3

Študentsko posvetovanje o ekonomskih in pravnih izzivih digitalne preobrazbe - Digitalna ekonomija in pravo 2024

Datum objave: 02.09.2024 | Datum poteka: 31.12.2099

V petek, 31. 5. 2024, je na daljavo preko MS Teams potekalo študentsko posvetovanje o ekonomskih in pravnih izzivih digitalne preobrazbe - Digitalna ekonomija in pravo 2024.

Na študentskem posvetovanju so sodelovali tudi magistrski študentje in profesorji ter asistenti PF UM:

  • Kaja Lenart in asist. Jan Stajnko sta pripravila prispevek z naslovom “(Ne)dopustnost profiliranja za namene oglaševanja na spletu”
  • Asja Lešnik in izr. prof. dr. Petra Weingerl sta pripravili prispevek z naslovom »Pravna ureditev odgovornosti za škodo, povzročeno z umetno inteligenco v Sloveniji«
  • Matej Makoter Rožmarin in asist. Kristjan Zahrastnik sta pripravila prispevek z naslovom “(Proti)pravna ravnanja v virtualni resničnosti”
  • Amadeja Mlinar in doc. dr. Katja Drnovšek sta pripravili prispevek z naslovom “Pravni položaj otrok vplivnežev”
  • Oskar Peče je pripravil prispevek z naslovom “Problemi uporabe z umetno inteligenco obdelanih dokazov v kazenskem postopku”

Zbornik recenziranih znanstvenih prispevkov, ki je v preteklih dneh izšel pod uredništvom dr. Dejana Romiha in Nejca Fira, je dostopen na: https://demb.si/publikacije/zbornik-recenziranih-znanstvenih-prispevkov-na-studentskem-posvetovanju-digitalna-ekonomija-in-pravo-2024.pdf

  • Študentsko posvetovanje o ekonomskih in pravnih izzivih digitalne preobrazbe - Digitalna ekonomija in pravo 2024 - Slika 1

Pravkar izšel Družinski zakonik s komentarjem

Datum objave: 19.08.2024 | Datum poteka: 31.12.2099

Pri GV založbi je izšel Družinski zakonik s komentarjem pod uredništvom izr. prof. dr. Nane Weber. Med avtorji komentarja tudi docentka dr. Katja Drnovšek s Pravne fakultete Univerze v Mariboru.

Dobra štiri leta po začetku uporabe Družinskega zakonika je skupina avtorjev pripravila komentar, ki poleg teoretske analize določb prinaša tudi celovit pregled in analizo sodne prakse ter prakse upravnih in drugih organov, razvite na podlagi določb zakonika. Knjiga ima poleg znanstvene veliko praktično uporabno vrednost, zato je dobrodošel pripomoček tudi za praktike, ki se z določbami zakonika srečujejo pri delu, in za posameznike brez pravnega znanja.

Družinski zakonik je eden osrednjih pravnih predpisov, ki urejajo področja vsakodnevnega, družinskega življenja. Po preglednosti, sodobni vsebini in odlični zakonodajni tehniki bi ga lahko uvrstili prav k vrhu normativnih dosežkov v naši državi. Celostno ureja premoženjska razmerja med zakonci in zunajzakonskimi partnerji, določanje starševstva, razmerja med starši in otroki s poudarkom na otrokovem varstvu, vzgoji, preživljanju in stikih, ukrepe za varstvo otrokove koristi, posvojitev, podelitev starševske skrbi sorodniku, rejništvo in skrbništvo.

Komentirani so vsi členi zakonskega besedila. Avtorji ob vsaki določbi po poglobljeni teoretski predstavitvi vsebine, temeljnih postulatov družinskega prava in aktualnih dilem celovito analizirajo tudi sodno prakso in prakso upravnih ter drugih organov, ki se je razvila na podlagi teh določb.

Avtorji komentarja so sodniki, odvetniki, notarji, profesorji, mediatorji in socialni delavci – prihajajo iz različnih strok in poklicev. Njihove bogate izkušnje iz prakse in poglobljeno znanje komentarju zagotavljajo pomembno znanstveno kakovost.

Knjiga je tako v pomoč sodnikom pri odločanju, odvetnikom pri pisanju predlogov ter študentom in vsem, ki se želijo seznaniti s področjem družinskega prava, med drugim praktikom, ki se z določbami zakonika srečujejo pri delu, in posameznikom brez pravnega znanja.

K preprosti in učinkoviti uporabi komentarja pripomore obsežno stvarno kazalo.

Več informacij o knjigi najdete na spletni strani GV založbe.

  • Pravkar izšel Družinski zakonik s komentarjem - Slika 1

Doc. dr. Marius C. Mensah na Erasmus+ pedagoški in raziskovalni izmenjavi

Datum objave: 24.07.2024 | Datum poteka: 31.12.2030

Docent dr. Marius C. Mensah je bil na enomesečni Erasmus+ pedagoški in raziskovalni izmenjavi na pravni fakulteti partnerske Univerze Antalya Bilim v Turčiji (21. 06. 2024 - 19. 07. 2024). V času svojega obiska je izvedel 20 ur predavanj ter se sestal s turškimi kolegi (Kerem Oz, Hale Akdag, Hilal Cecanpınar, Bengü Öz, Didem Durmaz).

To je bila tudi priložnost za predstavitev knjige Univerzitetne založbe Univerze v Mariboru z naslovom »Protecting Children's Rights in Civil, Criminal and International Law – Under a Touch of Digitalization« (ur. doc. dr. M. C. Mensah). Knjiga je bila izdana v okviru XI. turško-slovenskega simpozija, ki ga je povezovala prof. dr. Suzana Kraljić. To je bila tudi odlična priložnost za izboljšanje mednarodnega sodelovanja in utiranje poti mednarodnim izmenjavam študentov in zaposlenih s partnersko fakulteto iz Antalye.

  • Doc. dr. Marius C. Mensah na Erasmus+ pedagoški in raziskovalni izmenjavi - Slika 1
  • Doc. dr. Marius C. Mensah na Erasmus+ pedagoški in raziskovalni izmenjavi - Slika 2
  • Doc. dr. Marius C. Mensah na Erasmus+ pedagoški in raziskovalni izmenjavi - Slika 3
  • Doc. dr. Marius C. Mensah na Erasmus+ pedagoški in raziskovalni izmenjavi - Slika 4
  • Doc. dr. Marius C. Mensah na Erasmus+ pedagoški in raziskovalni izmenjavi - Slika 5

Uspešna udeležba doktorskih študentk PF UM v programu PEPP – Programme in European Private Law for Postgraduates 2023/24

Datum objave: 28.06.2024 | Datum poteka: 31.12.2099

Doktorski študentki Živa Šuta in Natalija Kunstek sta se v letošnjem študijskem letu udeležili programa PEPP – Programme in European Private Law for Postgraduates, ki v štirih intenzivnih študijsko-raziskovalnih tednih združuje doktorske študente iz partnerskih univerz (univerza v Münstru, Hamburgu (Bucerius), Max Planck Inštitutu Hamburg, Cambridgeu, Leuvenu, Valencii, Genovi, Zagrebu, Katowicah in Mariboru). Program se organizira pod taktirko prof. dr. Bettine Heiderhoff iz Univerze v Münstru, na PF UM pa je koordinatorica izr. prof. dr. Petra Weingerl.

V tem študijskem letu je PEPP projekt potekal v Münstru, Mariboru, Cambridgeu in Valencii. Živa Šuta je v Cambridgeu izvedla predstavitev na temo prostega pretoka blaga in storitev na notranjem trgu, Natalija Kunstek pa je v Valencii predstavila svojo doktorsko raziskavo o pravni naravi pojasnil davčnih organov. Tekom vseh štirih tednov so se doktorski študenti udeležili predavanj in delavnic na partnerskih univerzah in tekmovali v simulaciji postopka pred Sodiščem EU (moot court) na temo pristojnosti sodišč v sporih glede najemnih razmerij v skladu z Bruseljsko I bis uredbo in nepoštenih poslovnih praks v skladu z Direktivo o nedovoljenih pogojih v potrošniških pogodbah in Direktivo o zastopniških tožbah za varstvo kolektivnih interesov potrošnikov.

Doktorski študentki Živa Šuta in Natalija Kunstek se zahvaljujeta izr. prof. dr. Petri Weingerl in Pravni fakulteti Univerze v Mariboru za podporo pri udeležbi v programu. 

  • Uspešna udeležba doktorskih študentk PF UM v programu PEPP – Programme in European Private Law for Postgraduates 2023/24 - Slika 1
  • Uspešna udeležba doktorskih študentk PF UM v programu PEPP – Programme in European Private Law for Postgraduates 2023/24 - Slika 2
  • Uspešna udeležba doktorskih študentk PF UM v programu PEPP – Programme in European Private Law for Postgraduates 2023/24 - Slika 3

Umrl je prijatelj fakultete, dr. Marko Ilešič

Datum objave: 21.06.2024 | Datum poteka: 31.12.2099

Pravna fakulteta Univerze v Mariboru je pretresena in se pridružuje izrazom sožalja ob smrti velikega človeka, prijatelja Pravne fakultete Univerze v Mariboru, pravnega strokovnjaka in člana programskega sveta fakultete, sodnika Sodišča EU, dr. Marka Ilešiča. Hvaležni smo mu za vso podporo, ki jo je nudil fakulteti pri njenem delovanju.

  • Umrl je prijatelj fakultete, dr. Marko Ilešič - Slika 1

Delegacija Pravne fakultete Univerze v Mariboru se je udeležila 11. tekmovanja LyonMUN v Franciji

Datum objave: 21.06.2024 | Datum poteka: 31.12.2099

Delegacija Pravne fakultete Univerze v Mariboru se je pod mentorstvom asistenta Jana Stajnka med 22. in 25. majem udeležila 11. tekmovanja LyonMUN v Franciji.

Tekmovalci Lana Simončič, Blaž Bukovec, Marko Čeh in Ana Veronika Borko so se odlično odrezali in Pravni fakulteti Univerze v Mariboru priborili dve nagradi.

Lana Simončič si je prislužila drugo mesto in naziv »honorable mention« v odboru UN Women. Uvrstitev med pet najboljših tekmovalcev v odboru in pohvalo organizatorjev (»shout out«) pa si je priboril Blaž Bukovec, ki je nastopal v odboru NATO.

LyonMUN je tekmovanje v okviru Model United Nations (MUN) konferenc. Na teh se po pravilih postopka, ki veljajo za posamezen odbor mednarodne organizacije, obravnavajo pereče teme, ki pestijo mednarodno skupnost. Vsak delegat predstavlja po eno državo članico posameznega odbora, debata pa v celoti poteka v angleškem jeziku, kar pripomore ne le h krepitvi retoričnih in pogajalskih sposobnosti, ampak tudi bogatenju besedišča.

Delegaciji čestitamo za uspehe na tekmovanju!

  • Delegacija Pravne fakultete Univerze v Mariboru se je udeležila 11. tekmovanja LyonMUN v Franciji - Slika 1
  • Delegacija Pravne fakultete Univerze v Mariboru se je udeležila 11. tekmovanja LyonMUN v Franciji - Slika 2
  • Delegacija Pravne fakultete Univerze v Mariboru se je udeležila 11. tekmovanja LyonMUN v Franciji - Slika 3

Svečana podelitev diplom na Univerzitetnem študijskem programu 1. stopnje in Magistrskem študijskem programu 2. stopnje Pravo

Datum objave: 10.06.2024 | Datum poteka: 31.12.2099

Za nami je uspešno izpeljana slavnostna podelitev diplomskih listin na Univerzitetnem študijskem programu 1. stopnje Pravo in Magistrskem študijskem programu 2. stopnje Pravo na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru, ki jo je dne 7. junij 2024 vodila ga. Urška Kukovec, pomočnica tajnika za pravne in kadrovske zadeve.

Prof. dr. Tomaž Keresteš, dekan Pravne fakultete Univerze v Mariboru, je vse navzoče prijazno pozdravil ter poudaril, da ves trud diplomantov ni bil zaman, saj so prejete diplome dokaz, da so usvojili potrebna pravna znanja in kompetence ter pridobili nekaj, kar je nezastarljivo, to je poznavanje temeljnih načel prava, poznavanje sistemske zgradbe prava, razumevanje sistemskih povezav med sklopi tega sistema in sposobnost pravniškega razmišljanja. Z diplomo Pravne fakultete Univerze v Mariboru se diplomantom odpirajo pravniške poklicne možnosti ali pa možnosti nadaljnjega izobraževanja. Na poklicni poti, pri nadaljnjem študiju in tudi v življenju bodo diplomanti potrebovali tako formalno potrdilo o izobrazbi kot tudi dejansko znanje in sposobnost uporabe le-tega. Vendar ne gre pozabiti, da noben pravnik ne sme zaspati na lovorikah na fakulteti pridobljenega znanja, saj je potreben neprestani trud za ohranjanje in nadgrajevanje že pridobljenega znanja.

Vse diplomante Pravne fakultete Univerze v Mariboru druži eno in sicer, da z dnem zaključka študija postanejo Alumni Pravne fakultete Univerze v Mariboru. Alumni pomeni, da so z zaključkom študija nerazdružljivo povezani s Pravno fakulteto, pa naj jih življenjska pot zanese kamorkoli že bodi. Pravna fakulteta bo vedno njihov dom, Univerza v Mariboru pa njihova Alma Mater. Želimo si, da diplomanti ostanejo s fakulteto v stiku, spremljajo njene dogodke, aktivnosti in fakulteto dojemajo kot svoj dom.

Študentoma Lari Krneža in Ninu Dottu se zahvaljujemo za glasbeno popestritev programa s pesmima Na travniku in Življenje je lepo!

Vsem diplomantkam in diplomantom še enkrat čestitamo.

  • Svečana podelitev diplom na Univerzitetnem študijskem programu 1. stopnje in Magistrskem študijskem programu 2. stopnje Pravo - Slika 1
  • Svečana podelitev diplom na Univerzitetnem študijskem programu 1. stopnje in Magistrskem študijskem programu 2. stopnje Pravo - Slika 2
  • Svečana podelitev diplom na Univerzitetnem študijskem programu 1. stopnje in Magistrskem študijskem programu 2. stopnje Pravo - Slika 3

Dekanov sprejem športnikov Univerzitetne športne lige Univerze v Mariboru 2024

Datum objave: 10.06.2024 | Datum poteka: 31.12.2099

V petek, 7. junija 2024, smo za našo prvo uvrščeno nogometno ekipo študentov prava Univerzitetne športne lige Univerze v Mariboru 2024 ter za ekipo študentk odbojkašic pripravili dekanov sprejem v znak zahvale za izkazan trud ter pripravljenost si vzeti čas za športni dogodek navkljub zahtevnim študijskim obveznostim.
 
Dekan Pravne fakultete Univerze v Mariboru, red. prof. dr. Tomaž Keresteš, je zmagovalni nogometni ekipi, ki so jo zastopali Matej Veličkovski, Gašper Rakun, Izidor Jelenc, Lan Šket, Matija Bojnec, Rok Hrustel, Timotej Frank, Vito Draganić, Žan Vidovič in Dominik Ornik izročil Zahvalo dekana ter hudije naše fakultete. Odbojkaško ekipo študentk prava so sestavljale Veronika Mikl, Lejla Veladžić, Alenka Tabaković, Pia Brelih, Lara Vrhovec, Danaja Šparakl, Lana Daks, Nina Rajh in Mateja Sever, ki so prav tako prejele hudije ter Pohvalo dekana.
 
Vsem tekmovalkam in tekmovalcem iskreno čestitamo za dosežen rezultat ter se zahvaljujemo za udeležbo na Univerzitetni športni ligi UM in seveda upamo, da si bodo študentke in študenti tudi prihodnje leto vzeli čas in se udeležili tekmovanja ter tako zastopali Pravno fakulteto Univerze v Mariboru.
  • Dekanov sprejem športnikov Univerzitetne športne lige Univerze v Mariboru 2024 - Slika 1
  • Dekanov sprejem športnikov Univerzitetne športne lige Univerze v Mariboru 2024 - Slika 2
  • Dekanov sprejem športnikov Univerzitetne športne lige Univerze v Mariboru 2024 - Slika 3
  • Dekanov sprejem športnikov Univerzitetne športne lige Univerze v Mariboru 2024 - Slika 4

Pravna fakulteta Univerze v Mariboru na XXIII. Dnevih delovnega prava in socialne varnosti

Datum objave: 10.06.2024 | Datum poteka: 31.12.2099

V četrtek in petek, 30. in 31. maja 2024, sta prof. dr. Darja Senčur Peček in asist. Aljoša Polajžar sodelovala na tradicionalnih XXIII. Dnevih delovnega prava in socialne varnosti. Prof. dr. Darja Senčur Peček je predavala o tematiki delovnega časa ter prožnih ureditev dela in njihove uveljavitve v ZDR-1D ter asist. Aljoša Polajžar o kolektivnem dogovarjanju samozaposlenih oseb (iz vidika novih smernic konkurenčnega prava EU). Obe tematiki naslavljata vprašanja povezana z digitalizacijo delovnega procesa (pravica do odklopa, delo prek digitalnih platform za delo itd.). Kongresa se je skupaj udeležilo več kot 20 predavateljev in 350 udeležencev.

  • Pravna fakulteta Univerze v Mariboru na XXIII. Dnevih delovnega prava in socialne varnosti - Slika 1
  • Pravna fakulteta Univerze v Mariboru na XXIII. Dnevih delovnega prava in socialne varnosti - Slika 2
  • Pravna fakulteta Univerze v Mariboru na XXIII. Dnevih delovnega prava in socialne varnosti - Slika 3
  • Pravna fakulteta Univerze v Mariboru na XXIII. Dnevih delovnega prava in socialne varnosti - Slika 4

Asist. Aljoša Polajžar se je udeležil seminarja »Seminar for young researchers on European Labour Law and Social Law 2024

Datum objave: 10.06.2024 | Datum poteka: 31.12.2099

Asist. Aljoša Polajžar se je dne med 16. in 18. majem 2024 udeležil seminarja mladih raziskovalcev s področja delovnega prava in socialne varnosti, ki je potekal na Pravni fakulteti Univerze v Beogradu. Na seminarju so doktorski študenti iz različnih evropskih držav predstavljali svoje rezultate raziskovanja. Asist. Aljoša Polajžar je predstavil tematiko »The access of self-employed workers to collective bargaining – Have the barriers fallen?«, v okviru katere je, med drugim, obravnaval položaj oseb, ki opravljajo delo prek digitalnih platform za delo.

  • Asist. Aljoša Polajžar se je udeležil seminarja »Seminar for young researchers on European Labour Law and Social Law 2024 - Slika 1
  • Asist. Aljoša Polajžar se je udeležil seminarja »Seminar for young researchers on European Labour Law and Social Law 2024 - Slika 2
  • Asist. Aljoša Polajžar se je udeležil seminarja »Seminar for young researchers on European Labour Law and Social Law 2024 - Slika 3