Datum objave: 03.03.2022 | Datum poteka: 31.12.2030
Dr. Janja Hojnik, profesorica za pravo EU z Univerze v Mariboru pravi, da je vstop v EU dolgotrajen postopek. “Ne predstavljam si, da bi Ukrajina po nekem poenostavljenem postopku vstopila v povezavo. Razumem, da je zdaj motivacija drugačna, a vseeno je vstop v EU dolgotrajen proces.”
Celotno vsebino si preberite na tej povezavi.
Datum objave: 25.01.2022 | Datum poteka: 31.12.2030
Za učinkovitejše pridobivanje in izmenjavo dokaznega gradiva so organi Evropske unije leta 2014 sprejeli Direktivo o evropskem preiskovalnem nalogu v kazenskih zadevah. Evropski preiskovalni nalog omogoča neposredno sodelovanje pravosodnih organov pri čezmejnem pridobivanju dokazov – brez vpletanja politike in na trdni pravni podlagi. Onemogoča arbitrarno zavrnitev čezmejnega sodelovanja pri pridobivanju dokazov, za katerega zaprosijo države članice EU.
Direktiva je mednarodno sodelovanje zato brez dvoma okrepila, postopke pridobivanja dokazov iz tujine pa pospešila. Vendar pa novi pravni instrumenti ter njihova uporaba v praksi navadno odpirata sveža vprašanja. Iskanje odgovorov na takšne nove izzive je bila naloga mednarodne skupine raziskovalcev, ki je pod vodstvom izrednega profesorja dr. Mihe Šepca iz Univerze v Mariboru pridobila sofinanciranje EU za raziskovanje evropskega preiskovalnega naloga.
"Sodelovanje in koordinacija velikih raziskovalnih evropskih projektov je zelo koristno tako za Univerzo v Mariboru kot tudi širše za mesto Maribor," še pojasni asistent Jan Stajnko. "
Datum objave: 26.11.2021 | Datum poteka: 31.12.2030
Lahko vlada razreši imenovane delegiranege tožilce? Prof. dr. Janja Hojnik v Odmevih na RTV Slovenija.
Prof. Hojnik: "Sklep EU javnega tožilstva, ki je bil sprejet za dobo 5 let velja, je del prava EU, in zavezuje tudi Slovenijo."
Vabljeni k ogledu celotnega prispevka
>>> tukaj.
Datum objave: 15.11.2021 | Datum poteka: 31.12.2030
Mednarodni portal Euractiv je objavil članek o praksi Evropskega sodišča za človekove pravice na področju diskriminacije invalidov. Prof. dr. Jurij Toplak, predstojnik katedre za javno pravo na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru, je komentiral prakso sodišča in še posebej sodbo Toplak in Mrak proti Sloveniji, s katero je sodišče odločilo, da so pritožnikoma bile kršene pravice, ki jih varuje Evropska konvencija človekovih pravic.
Članek lahko preberete >>> TUKAJ.
Datum objave: 23.09.2021 | Datum poteka: 31.12.2030
V torkovih Odmevih na RTV Slovenija prof. dr. Vesna Rijavec, dekanica Pravne fakultete Univerze v Mariboru.
Datum objave: 02.07.2021 | Datum poteka: 31.12.2030
Kot je za Odmeve presodila Janja Hojnik, specialistka za pravo EU-ja s Pravne fakultete Univerza v Mariboru, pa glede vprašanj reševanja pandemije med državami članicami velikih razkorakov ni. "Mislim, da je velika podpora med vsemi državami članicami, da se okrepijo naslednji koraki – to, kar je bilo zastavljeno v strategiji za zdravstveno unijo novembra lani, ni velikih odstopanj v stališčih držav članic. Bomo pa potem videli podrobnosti, kaj bo sporno med državami, za zdaj se mi zdi, da je velika podpora različnim pobudam, tako investicijskim kot razširitvi pristojnosti pristojnih agencij. Mislim, da ima tukaj slovensko predsedovanje veliko možnosti."
Datum objave: 30.06.2021 | Datum poteka: 31.12.2030
“Ne zdi se mi prav, da je Slovenija v tej zgodbi zavzela neko nevtralno držo, ker bo kmalu predsedovala Evropski uniji. Prav zato, ker predseduje, bi morala delovati kot varuhinja vrednot in prava EU. Zato me žalosti, da nas na zemljevidu glede odnosa do LGBTIQ skupnosti sedaj obarvajo med vzhodne države, čeprav smo že pred 30. leti v ustavo zapisali enakost pred zakonom in prepoved diskriminacije glede na spolno usmerjenost.” – Janja Hojnik, profesorica za pravo EU z Univerza v Mariboru
Foto: Žiga Živulović jr./BOBO
Datum objave: 11.06.2021 | Datum poteka: 31.12.2030
Prof. dr. Janja Hojnik v oddaji Moje mnenje z Edvardom Žitnikom na RTV Slovenija o predsedovanju Svetu Evropske unije - izzivi in zaveza.
Slab mesec pred uradnim prevzemom predsedovanja Svetu Evropske unije se v Ljubljani vrstijo kolone državniških limuzin: opazen znak, da Slovenija postaja središče, morda bolje vozlišče evropske politike. Predsedovanje Svetu EU morda ni več, kar je bilo. Skoraj sanjskega prvega predsedovanja Slovenije leta 2008, ko nas je ameriški predsednik na Brdu spremenil v košček nebes in predsedniku Putinu pogledal v oči ter ugledal dobrega človeka, zelo verjetno ni mogoče ponoviti. A še posebej za majhne članice, kot je Slovenija, okrog katere se ne vrti evropsko politično vesolje, je predsedovanje priložnost, da se izkaže, kar koli že to za koga pomeni. A ko predsedniki odidejo, ko kamere ugasnejo, postane predsedovanje veliko več kot usmeritve, prednosti, načela. Je konkretno, vsebinsko, intelektualno zahtevno delo; vodenje in usmerjanje zapletenih procesov v sedemindvajseterici, ki povzročajo tudi resna trenja, saj ogrožajo interese ter zahtevajo klasične evropske kompromise. Izkušnje učijo, razmere, svetovne in evropske, so zelo aprilske. Kot vse predsedujoče države si bo tudi Slovenija konec leta globoko oddahnila, če se v njenem času ne bo zgodilo kaj, zaradi česar lahko od predsedovanja svetu Evropske unije ostane veliko manj, kot načrtujemo.
Vabljeni k ogledu oddaje >> TUKAJ <<.
Datum objave: 07.06.2021 | Datum poteka: 31.12.2030
Izr. prof. dr. Borut Holcman s Pravne fakultete UM kot povezovalec v kratkem igranem dokumentarnem filmu na RTV SLO z naslovom PEČAT IN PODPIS, kjer je predstavljen razvoj notariata na Slovenskem in v bližnji okolici.
Igrani oziroma rekonstruirani del filma je razdeljen na zgodovinska obdobja. Prvi mejnik je leto 1856, ko je bil objavljen prvi razglas v slovenskem jeziku, nato je prikazano obdobje med obema vojnama in delovanje po ponovni ustanovitvi notariata leta 1995. V zadnjem obdobju je poudarjena vloga žensk, saj nekdaj tega poklica ženske niso mogle opravljati. V filmu je v ospredje postavljena zanemarjena, a morda najpomembnejša naloga notarja, in sicer njegova posvetovalna vloga, saj stranke po navadi najprej pridejo po nasvet za rešitev težave, ki jih pesti, šele pozneje sledi pravni del notarskega posla.
Datum objave: 30.05.2021 | Datum poteka: 31.12.2030
Red. prof. dr. Janja Hojnik v Sobotni prilogi Večera v rubriki Branje "Z vladavino prava za mir v Evropi."
"Kljub vsem konfliktom, ki spremljajo celotno zgodovino EU, je gotovo, da doseg miru preko tesnega sodelovanja držav članic ni bil utopija. Vidimo lahko tričetrtstoletno obdobje miru, solidarnost in enega najuspešnejših gospodarstev na svetu."
Celotna vsebina dostopna >> TUKAJ <<.
Datum objave: 30.05.2021 | Datum poteka: 31.12.2030
Prof. dr. Janja Hojnik je v Dnevniku na RTV Slovenija dne 28. maja 2021 komentirala možnost, da Slovenija odstopi od sodelovanja pri evropskem javnem tožilstvu.
Več v prispevku:
*************************************
Prof. dr. Janja Hojnik v Studio City dne 31. maja 2021 o zapletih z imenovanjem evropskih delegiranih tožilcev.
Datum objave: 17.05.2021 | Datum poteka: 31.12.2030
Profesorica evropskega in mednarodnega prava dr. Janja Hojnik je v nedeljo, 9. maja 2021, skupaj z vodjo predstavništva Evropske komisije v Sloveniji in županom Mestne občine Maribor nastopila v oddaji OMIZJE: KAJ NAM POMENI EVROPA? na TV Maribor.
Na ta dan smo počastili Dan Evrope, danes v njej želimo slaviti mir, blaginjo, vladavino prava, svobodo gibanja in druge vrednote, ki nas združujejo. Kaj nam, torej, pomeni Evropa, kam se želimo umestiti in kaj pričakujemo od življenja v tej skupnosti?
Vabljeni k ogledu.
Datum objave: 23.12.2020 | Datum poteka: 31.12.2030
Prof. dr. Janja Hojnik s Pravne fakultete UM v Odmevihdne 16. decembra 2020 o tem, da je Evropsko sodiške nepristojno za spor s Hrvaško.
Celoten prispevek si oglejte na tej povezavi (od 3'15 minute dalje).
Na Radiu Slovenija v Dogodki in odmevi glede izgubljene tožbe Slovenije proti Hrvaški glede Ljubljanske banke (od 10'40).
Prispevku prisluhnite tukaj.
Veliki senat Evropskega sodišča za človekove pravice je razsodil, da sodišče ni pristojno za meddržavno tožbo Slovenije proti Hrvaški zaradi terjatev Ljubljanske banke do hrvaških podjetij. Odločitev je dokončna. Več o tem tukaj.
Profesorica prava EU-ja na Pravni fakulteti v Mariboru Janja Hojnik je za STA dejala, da je bila sodba Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP), da ni pristojno za meddržavno tožbo Slovenije proti Hrvaški zaradi terjatev Ljubljanske banke do hrvaških podjetij, pričakovana. Vsebinsko pa se z njo ne strinja povsem.
Več na STA oz. celotno vsebino si je mogoče prebrati na Ius - info.
O temu tudi na 24 ur ter v osrednji informativni oddajo RTV SLO Dnevnik (okoli 3'30).
Datum objave: 26.11.2020 | Datum poteka: 31.12.2030
Mariborskemu aktivistu Sanjinu Jašarju ne bo treba v zapor. Potem ko so višji sodniki oprostilno sodbo zanj in Tomaža Zagoršaka spremenili v obsodilno, je odvetnik slednjega o ponovni oprostitvi prepričal vrhovne sodnike.
Datum objave: 24.11.2020 | Datum poteka: 31.12.2030
Predsednik slovenske vlade Janez Janša je 17.11.2020 poslal pismo voditeljem EU. V njem se je zavzel za vrnitev k dogovoru z julijskega vrha EU o finančnem okviru za spopad z epidemijo, ki ga zdaj po njegovem mnenju spodkopava nedavni dogovor med svetom EU in Evropskim parlamentom o pogojevanju koriščenja sredstev s spoštovanjem vladavine prava. V Bruslju analitiki in novinarji Janševo pismo razumejo kot podporo Slovenije stališču Madžarske in Poljske, ki omenjenemu pogojevanju nasprotujeta. Luka Robida se je pogovarjal s pravnima strokovnjakoma, Janjo Hojnik z Univerze v Mariboru in Matejem Avbljem z Nove univerze.
Celotni vsebini lahko prisluhnete >>tukaj<<.
Datum objave: 24.11.2020 | Datum poteka: 31.12.2030
Končano je že 20. vsakoletno izbiranje najvplivnejših slovenskih pravnikov po mnenju strokovne in splošne javnosti, akcija vodilnega pravnega portala Ius-Info. Najprej so zbrali 130 predlogov, nato pa v glasovanje ponudili top dvajseterico. Po oddanih več kot 5400 glasovih v online glasovanju (vsak glasovalec je lahko oddal izključno en glas) je deseterica naj pravnikov (po abecednem redu) za leto 2020 takšna: odvetnica dr. Sara Ahlin Doljak, profesorja dr. Matej Avbelj, dr. Janja Hojnik, ustavni sodnik ddr. Klemen Jaklič, sodnik mag. Martin Jančar, profesor dr. Marko Pavliha, sodnik Zvjezdan Radonjić pa še trije profesorji prava, dr. Miha Šepec, dr. Andraž Teršek in dr. Jurij Toplak. Trije od desetih so z mariborske Pravne fakultete, eden je z zasebne Nove univerze.
Vir: https://www.vecer.com/slovenija/to-je-10-najvplivnejsih-slovenskih-pravnikov-10227469
Datum objave: 19.11.2020 | Datum poteka: 31.12.2030
Doc. dr. Petra Weingerl je v Odmevih komentirala politični postopek glede pogojevanja evropskih sredstev z vladavino prava in kaj veto Madžarske in Poljske pomeni za njuno članstvo v EU.
Celotno vsebino prispevka si lahko ogledate tukaj.
Datum objave: 28.10.2020 | Datum poteka: 31.12.2030
Slovenija je z dvema postopkoma, ki zoper njo tečeta pred mednarodnimi organi, na očeh mednarodne pravne stroke. Postopka je profesor Jurij Toplak v četrtek predstavil na okrogli mizi pravne fakultete univerze Harvard.
Za ogled prispevka kliknite tukaj: Harvard Law School Project on Disability: Jurij Toplak, Disability Voting Law in Europe
Pri volitvah Evropskega parlamenta maja 2019 Slovenija v volilne imenike ni vpisala 2035 polnoletnih državljanov z intelektualno invalidnostjo, čeprav se je z ratifikacijo Mednarodne konvencije o pravicah invalidov zavezala, da bo volilno pravico priznala vsakemu polnoletnemu državljanu ne glede na invalidnost.
Več na: https://www.iusinfo.si/medijsko-sredisce/dnevne-novice/272842
Datum objave: 22.10.2020 | Datum poteka: 31.12.2030
Ena izmed bistvenih nalog današnjih žvižgačev je »žvižganje« preko medijev, ki opravljajo nalogo t. i. psov čuvajev. Žvižgači namreč opozarjajo na pomanjkljivosti v organizacijah in s tem usmerjajo k ustreznemu delovanju.
V projektu Whistle: Zaščita žvižgačev – od pravne ureditve do novinarske prakse, v okviru programa Po kreativni poti do znanja, so študenti Pravne fakultete in Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru pod mentorstvom Jana Stajnka, Matije Stepišnika, doc. dr. Mihe Šepca in izr. prof. dr. Suzane Žilič Fišer raziskovali, kakšno varstvo uživajo žvižgači v Sloveniji in Evropski uniji. Projekt sta sofinancirali Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.
Celotni vsebini prisluhnite >> tukaj <<.
Študentka Pravne fakultete Univerze v Mariboru Živa Šuta, ki je sodelovala pri projektu, meni, da je za demokratično družbo bistvenega pomena, da se žvižgače zaščiti. Povedala nam je, da je pomen varstva žvižgačev prepoznala tudi Evropska unija in da je Evropska komisija leta 2018 začela pripravljati Predlog direktive o zaščiti žvižgačev.
Besedilo: Lara Krneža, Projekt Euranet Plus - Boljše razumevanje Evrope Aljaž Mejal, Nataša Rižnar
Vir: https://www.rtvslo.si/radiomaribor/radio-maribor/zascita-zvizgacev-od-pravne-ureditve-do-novinarske-prakse/539950
Datum objave: 01.10.2020 | Datum poteka: 31.12.2030
Doc. dr. Petra Weingerl o vsebini poročila o vladavini prava v EU in pomenu poročila za Slovenijo.
»Najresnejši pomisleki, ki so izpostavljeni tudi v skupnem sporočilu, se nanašajo na medije. Glede pravosodja pa poročilo ni alarmantno. Pri nas se včasih napačno reče, da bomo imeli težave zaradi napak v pravosodju, če bo mehanizem pravne države povezan z izplačevanjem evropskih sredstev. To ne drži. Za kaj takega bi morali imeti resne sistemske kršitve in ne zgolj pomanjkljivosti v posameznih primerih. Resnih sistemskih kršitev po poročilu sodeč pa v Sloveniji ni,« pravi Weingerlova.
Celotno vsebino si lahko preberete >> tukaj <<.