Gostujoči strokovnjak Ron Cordova izvedel tridnevni seminar na temo pravnega pisanja ("legal writing")

Datum objave: 18.01.2019 | Datum poteka: 31.12.2019

Novica je potekla!

V januarju 2019 je gostujoči strokovnjak Ron Cordova, eden vplivnejših odvetnikov iz Kalifornije, ZDA, na Pravni fakulteti izvedel tridnevni seminar z naslovom "The Art (and) Science of Legal Drafting: From Contract and Settlement Agreements to Court Pleadings". Čeprav gre za rednega gosta naše fakultete je prvikrat izvedel seminarje na temo pravnega pisanja ("legal writing"). Predavanja so obiskali tako domači kot ERASMUS študenti, ki so seminarje opisali tako:

Tamára:
Having the opportunity to hear from one of the top attorneys from the USA was an experience of a life time.The knowledge that I acquired from mr. Ron Cordova was extraordinary and helped to further develop my passion and my desire to pursue a legal career, especially in the field of criminal law.

Amanda:
I really enjoyed this seminar! Mr. Ron gave me a lot of informative content to apply for everyday law practice. I appreciate the opportunity to listen all mr. Ron’s knowledge and to get to know his passion about criminal law.