PRAKSA AMICUS CURIAE
Datum objave: 09.10.2024 | Datum poteka: 30.10.2024
Obvestilo je poteklo!
Vabilo k prijavam za opravljanje prakse na Upravnem in Okrožnem sodišču v Mariboru in Upravnem sodišču v Ljubljani.
Spoštovani študenti 3. letnika B1-Pravo in 1. letnika B2-Pravo!
Z namenom, da bi lahko že med študijem spoznali delo na morda najizrazitejšem področju prava, to je reševanje sodnih sporov, smo v dogovoru z Okrožnim sodiščem v Mariboru ter Upravnim sodiščem v Mariboru in Ljubljani tudi v tem študijskem letu pripravili možnost, da obiskujete navedena sodišča in pregledate spis, ki ga obravnavate z vidika prava Evropske unije. Ne gre torej za to, da bi se o zadevi samo seznanili, ampak gre za precej več.
Vaša naloga bo, da iz spisa izluščite relevantne okoliščine nekega dejanskega stanja in na podlagi teh dejanskih okoliščin naredite pravno kvalifikacijo. Pri pravni kvalifikaciji morate ugotoviti, ali se uporabi pravo Evropske unije, če opravljate prakso na Upravnem sodišču; če opravljate prakso na Okrožnem sodišču pa, ali je slovensko sodišče mednarodno pristojno in katero pravo se uporabi oz. ali se bo priznala in izvršila tuja sodna odločba. Pripravili boste poročilo, ki je sestavljeno iz opisa dejanskega stanja in iz informacije o zgoraj navedenih vprašanjih. V vsakem primeru je treba podati argumentirane odgovore, tudi če pri pripravi poročila na Upravnem sodišču ugotovite, da se pravo EU ne uporabi.
Tako pripravljeno poročilo oddate v pregled mentorjem (red. prof. dr. Martini Repas za okrožno sodišče in izr. prof. dr. Petri Weingerl za upravno sodišče). Vaše poročilo bo pregledano, svetovane vam bodo dopolnitve. Ko bodo dopolnitve opravljene, bo poročilo oddano na sodišče.
Dejansko torej delujete kot amicus curiae in sodnik lahko vaše poročilo vzame zgolj kot informacijo, lahko pa ga upošteva kot napotek, odvisno od tega, kako kvalitetno je poročilo pripravljeno. Na ta način študentje dobite stik z delovnim okoljem sodišča, ugotovite, kakšni primeri se dejansko pojavljajo v praksi, učite se pravnih veščin, ki se kažejo predvsem v izboru relevantnih dejstev nekega dejanskega stanja, v pravilnem pristopu k pravni kvalifikaciji in k pravno-logičnemu razmišljanju ter iskanju konkretnih pravnih virov.
Izkušnje preteklih let kažejo, da študentje s takšnim delom veliko pridobijo. Sistem je nastavljen tako, da ne obremenjujete sodišča. Na sodišče greste na določen datum in spisa, ki ga tam dobite, ne odnesete s sodišča. Dobite ga samo na vpogled. Kakršnokoli preslikavanje vsebine spisa je strogo prepovedano, varovati morate osebne in druge podatke (v ta namen boste podpisali posebno izjavo). Kdaj boste na vrsti, je odvisno od spisov, ki bodo na razpolago. Mentor vas bo o tem obvestil. Na samem sodišču zagotovijo prostor, kjer spis pregledate, ga preštudirate in iz njega izluščite relevantna dejstva, nato pa k pravni kvalifikaciji in mnenju pristopite z raziskovalnim delom, ki ga opravljate doma, na fakulteti, za računalnikom, v knjižnici itd.
Mentor vam je na voljo za nasvete in za preglede, a pomembno je, da že prvič oddate kvalitetno poročilo in s tem zmanjšate možnost podajanja pripomb. Poročila pošiljate po elektronski pošti, vrnjena pa so vam popravljena z vključeno funkcijo »sledi spremembam«, da vidite, kje v besedilu se nahajajo pripombe. Pripombe bodo tudi v obliki vprašanj, napotkov itd., kar pomeni, da boste dokončno mnenje oblikovali sami. Pripombe se lahko podajo večkrat, vse dokler mnenje ni popolno. Ob tem je treba posebej opozoriti tudi na kratke roke (poročilo mora biti na sodišče praviloma oddano v roku 14 dni), pri čemer ni pomembno, ali je bila snov, ki zadeva primer, že obravnavana na predavanjih ali ne.
Če se odločite za takšno delo ob samem študiju, vam pri nekaterih predmetih omogočamo pridobiti bonus (več o tem na sestanku).
S takšnim delom boste predvidoma začeli v prvi polovici decembra 2024, trajalo pa bo do junija/julija 2025.
Vabimo vas, da se odločite in prijavite za delo v tem projektu. Prijave bomo sprejemali do 24. oktobra 2024. Prijava naj bo napisana v obliki prošnje. Število študentov, ki v tem projektu sodelujejo, je lahko tudi omejeno.
Prošnjo naslovite na elektronski naslov: martina.repas@um.si, pri čemer jasno navedite, na katerem od sodišč (Okrožno sodišče v Mariboru, Upravno sodišče v Mariboru ali Upravno sodišče v Ljubljani) bi želeli opravljati prakso.
Študenti, ki ste to prakso že opravljali v preteklosti, se lahko prav tako prijavite. Prosimo, da v prošnji navedete ta podatek; prednost imajo namreč tisti študenti, ki bi to prakso opravljali prvič.
K prošnji ne dodajajte nobenih prilog. Po prijavi bo organiziran sestanek, na katerem boste prejeli nadaljnja navodila.
Lepo vas pozdravljava,
Red. prof. dr. Martina Repas
Izr. prof. dr. Petra Weingerl