Novice

Pravna fakulteta Univerze v Mariboru uspešno izvedla I. Dneve procesnega prava

Datum objave: 20.02.2026 | Datum poteka: 31.12.2099

Pravna fakulteta Univerze v Mariboru je 12. in 13. februarja 2026 v Hotelu Habakuk v sodelovanju s Centrom za izobraževanje v pravosodju (CIP) organizirala strokovno konferenco I. Dnevi procesnega prava, ki je združila številne ugledne domače in tuje strokovnjake s področja procesnega prava. Dogodek je bil namenjen sodnikom, odvetnikom, tožilcem, pravnikom v gospodarstvu in javni upravi ter akademikom in predstavlja pomemben prispevek k razvoju pravne stroke in znanosti.

Konferenca je slušateljem ponudila poglobljen vpogled v najnovejša teoretična izhodišča, zakonodajne novosti in sodno prakso na področjih civilnega, kazenskega in upravnega procesnega prava ter postopkov zaradi insolventnosti. Posebna vrednost dogodka je bila v interdisciplinarnem pristopu in primerjalnopravnem pogledu na procesne institute v luči prava EU, digitalizacije in sodobnih družbenih odnosov.

Vsebinsko raznolik in bogat prvi dan

Po uvodnem delu je prvi dan odprl sklop civilnega procesnega prava pod vodstvom prof. dr. Darje Senčur Peček. Predavatelji so obravnavali aktualna vprašanja financiranja kolektivnih tožb (mag. Marko Djinović), stroške pravdnega postopka (Matjaž Voglar), zahtevke v individualnih delovnih sporih (mag. Marijan Debelak) ter stvarno pristojnost v sporih v zvezi z direktorji (prof. dr. Darja Senčur Peček).

V nadaljevanju je sledil sklop o postopkih zaradi insolventnosti pod vodstvom prof. dr. Andreje Primec. S svojimi prispevki so sodelovali prof. dr. Jaka Cepec, prof. dr. Jasna Garašić in asist. Lina Burkelc Juras, ki so predstavili aktualne procesne izzive na področju insolvenčnega prava v nacionalnem in evropskem prostoru.

Popoldanski del je bil namenjen upravnemu postopku in upravnemu sporu pod vodstvom prof. dr. Aleša Ferčiča. Predavatelji (dr. Urban Vrtačnik, Iris Hajd, asist. Iza Beširević) so osvetlili vpliv prava EU na upravne postopke, novosti zakonodaje, pravno varnost v davčnih postopkih, postopke izdaje gradbenih dovoljenj ter varstvo človekovih pravic v upravnem sodstvu.

Prvi dan se je zaključil z družabnim večerom, ki je udeležencem omogočil utrjevanje strokovnih vezi in neformalno izmenjavo izkušenj.

Mednarodna razsežnost drugega dne

Drugi dan konference je potekal v dveh vzporednih sekcijah.

Sekcija evropskega civilnega procesnega prava, ki sta jo vodili prof. dr. Vesna Rijavec in red. prof. dr. Tjaša Ivanc, je obravnavala ključna vprašanja čezmejnega sodnega sodelovanja v Evropski uniji, vključno z izvršilnimi naslovi, priznanjem in izvršitvijo sodnih odločb, dednopravnimi postopki ter dokazovanjem v digitalni dobi. V tej zvezi so poleg vodij sekcije predavali še dr. Damjan Kukovec, dr. Urška Kežmah, dr. Andrej Ekart, prof. dr. Jerca Kramberger Škerl, doc. dr. Denis Baghrizabehi, doc. dr. Katja Drnovšek in asist. dr. Kristjan Zahrastnik.

Vzporedna sekcija kazenskega procesnega prava pod vodstvom prof. dr. Mihe Šepca in asist. dr. Jana Stajnka pa je obravnavala zakonodajne novosti, varstvo temeljnih pravic, dopustnost dokazov, položaj oškodovanca ter izzive digitalnih dokazov in sovražnega govora v sodobnih kazenskih postopkih. Poleg vodij sekcije so predavali še doc. dr. Miha Hafner, dr. Vanja Verdel Kokol, Tomaž Bromše, Maja Baškovič in izr. prof. dr. Benjamin Flander.

Pomemben prispevek k razvoju pravne stroke

Dnevi procesnega prava so ponovno pokazali pomen strokovnih srečanj za razvoj pravne znanosti in prakse v Sloveniji. Konferenca je spodbudila poglobljen strokovni dialog, izmenjavo znanj in dobrih praks ter sodelovanje med akademsko sfero in pravosodjem. Hkrati je predstavljala tudi dobro priložnost za predstavitev rezultatov številnih raziskovalnih projektov s področja procesnega prava, ki jih izvajajo sodelavci fakultete.

Organizatorji se zahvaljujejo vsem predavateljem, udeležencem in partnerjem za izjemen strokovni prispevek ter uspešno izvedbo dogodka.

  • Predavanje v Turnerjevi dvorani
  • Predavanje v Turnerjevi dvorani
  • Predavanje dr. Mihe Šepca v dvorani Mirarik.
  • Predavanje dr. Damjana Kukovca v dvorani Mirarik.
  • Uvodna sekcija prvega dne.
  • Predavanje asist. Line Burkelc Juras.
  • Predavanje dr. Aleša Ferčiča.
  • Predavanje dr. Darje Senčur Peček.
  • Predavanje dr. Damjana Kukovca.
  • Predavanje dr. Mihe Hafnerja.
  • Predavanje dr. Tjaše Ivanc.
  • Predavanje asist. Jana Stajnka.
  • Predavanje asist. dr. Kristjana Zahrastnika.