Ekipa študentov Pravne fakultete Univerze v Mariboru se je udeležila XXXIII. tekmovanja Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot Court

Datum objave: 09.05.2024 | Datum poteka: 31.12.2099

V letošnjem študijskem letu se je ekipa študentov Pravne fakultete Univerze v Mariboru udeležila XXXIII. tekmovanja Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot Court. Ekipo so sestavljali Nino Dotto, Jakob Hauptman, Enej Tacer in Naja Škarja, pri pripravah na tekmovanje pa so študentom pomagali asist. dr. Denis Baghrizabehi, asist. Lina Burkelc Juras, Stefan Danojevic, Iza Beširević in Nastja Gorenc.

Tekmovanje je eno najprestižnejših mednarodnih tekmovanj s področja mednarodnega gospodarskega prava in arbitraže, ki se ga udeleži skoraj 400 ekip s celega sveta. Ekipe se pomerijo v reševanju spora, ki temelji na sklenjeni mednarodni prodajni pogodbi. Letošnji primer je obravnaval spor med družbama SensorX plc in Visionic Ltd, ki se je navezoval na pogodbo o prodaji in dobavi senzorjev, ki se v avtomobilski industriji uporabljajo pri sistemih samostojne vožnje. Zaradi neizpolnitve obveznosti plačila za omenjene senzorje je prodajalec vložil zahtevo za pričetek arbitražnega postopka pri Arbitražnem sodišču mednarodne trgovinske zbornice - ICC (International Chamber of Commerce), kupec pa je ugovarjal, da je prodajalec opustil domnevno obveznost obveščanja sopogodbenika o kibernetskem napadu in s tem sam povzročil neizpolnitev pogodbe. V arbitraži je bilo potrebno odločiti še o vprašanju kumulacije zahtevkov in prekinitvi ali združitvi tekočih postopkov.

Tekmovanje je študentom prineslo neprecenljive izkušnje, ki bodo v prihodnosti nedvomno vplivale na njihove študijske in kasneje tudi poklicne poti. Zato bi se radi posebej zahvalili vsem, ki so ekipi omogočili udeležbo na tem zahtevnem tekmovanju: Trgovini Jager - Jagros d.o.o., Jakoma d.o.o., ENERKON d.o.o., Športna loterija d.d., K1 finance d.o.o., Megras d.o.o., Revoz d.d., Napro biro d.o.o. in Makoter d.o.o., Odvetniški pisarni Vindiš & Fingušt d.o.o., Klubu mariborskih študentov, Gostilni Pizzeria Nona, Občini Murska Sobota, Javnemu štipendijskemu, razvojnemu, invalidskemu in preživninskemu skladu Republike Slovenije, Pravna fakulteta Univerze v Mariboru ter Študentskemu svetu PF UM.

Njihova podpora je ekipi omogočila, da se je lahko udeležila več predtekmovanj po Evropi, in sicer v Brnu, Ljubljani, Pragi, Firencah in Beogradu, kjer je dosegala odlične rezultate. Po mesecih temeljitih priprav so se študenti udeležili še zaključnega dela tekmovanja na Dunaju. Študenti so se tekom tekmovanja pomerili z ekipami s celega sveta, na zaključnem delu tekmovanja na Dunaju pa so bili njihovih nasprotniki z naslednjih univerz: Federal University of Santa Catarina (Brazilija), Maharashtra National Law University Mumbai (Indija), FGV São Paulo School of Law (Brazilija) in University of Lapland (Finska). Poleg neprecenljivih izkušenj so študenti pridobili tudi nova poznanstva, razvili veščine argumentiranja, hitrega razmišljanja ter javnega nastopanja v tujem jeziku in ob uporabi mednarodnih pravnih virov. Študenti so se ob tem izoblikovali v odlične tekmovalce in (bodoče) pravnike.