Plačevanje šolnin na študijskih programih Univerze v Mariboru

V skladu z 72.a členom Zakona o visokem šolstvu (ZViS) Univerza v Mariboru državljanom Republike Slovenije in državljanom držav članic Evropske unije šolnine ne zaračunava za redni študij v okviru študijskih programov prve in druge stopnje z javno veljavnostjo, ki se izvajajo kot javna služba. Enako kot državljani RS in EU se obravnavajo tudi državljani Norveške, Islandije, Liechtensteina in Švice ter državljani držav, s katerimi ima RS podpisane protokole o sodelovanju na področju izobraževanja (i. e. Črna gora, Kosovo, Severna Makedonija, Bosna in Hercegovina ter Srbija).

Ne glede na prejšnji odstavek pa se državljanom vseh omenjenih držav šolnina zaračuna, če imajo že doseženo izobrazbo, ki ustreza najmanj ravni izobrazbe, pridobljene po študijskem programu, v katerega so vpisani, oziroma še nimajo dosežene izobrazbe, ki ustreza najmanj ravni izobrazbe, pridobljene po študijskem programu, v katerega so vpisani, in jim je prenehal status študenta v skladu s 70. členom Zakona o visokem šolstvu na prejšnjem študijskem programu.

Kandidati, ki so enkrat že ponavljali ali enkrat že spremenili študijski program, se lahko prijavijo in so sprejeti za redni študij, vendar je za njihov študij predvideno plačilo šolnine v skladu s 77. členom Zakona o visokem šolstvu.

Državljani držav nečlanic Evropske unije morajo plačati šolnino v skladu s Pravilnikom o šolninah in bivanju v javnih študentskih domovih za Slovence brez slovenskega državljanstva in tujce v Republiki Sloveniji. Od študijskega leta 2021/22 dalje se državljani Velike Britanije vpisujejo kot državljani držav nečlanic Evropske unije in je za njihov študij predvideno plačilo šolnine. Višina šolnine za Slovence brez slovenskega državljanstva in državljane držav nečlanic Evropske Unije – tujce je določena z višino šolnine za državljane Republike Slovenije za posamezen študijski program za izredni študij.

>> Več o FINANCIRANJU ŠTUDIJA na moja.UM<<