KONFERENCA "PROCEDURAL HUMAN RIGHTS AND ACCESS TO JUSTICE IN THE WORLD OF EMERGENCIES AND ECONIMIC CRISIS" 2014

Mednarodna znanstvena konferenca
PROCEDURAL HUMAN RIGHTS AND ACCESS TO JUSTICE IN THE WORLD OF EMERGENCIES AND ECONOMIC CRISIS
26. - 30. maj 2014, Dubrovnik, Hrvaška

 

Konferenco je organizirala Pravna fakulteta Univerze v Mariboru, Slovenija, v sodelovanju s PPJ 2014, Inter University Centre Dubrovnik, Hrvaška.

Organizatorji so se osredotočili na razvoj na področju civilnih postopkov v Evropi in svetu, ki je posledica novih ekonomskih in političnih izzivov, ki so pomembno vplivali na temeljne pojme v civilnih postopkih. Zdi se, da se je v mnogih pravosodnih sistemih prestavilo ravnovesje med procesnimi načeli – ne samo na področju kazenskega sodstva, ampak tudi na področju civilnega sodstva – od širšega dostopa do sodne zaščite in polnega obsega procesnega varstva, do politik, ki dajejo prednost proračunskih rezom in učinkovitosti.

Namen te konference je bil izvesti primerjalno raziskovanje različnih tem, ki definirajo jedro procesnih pravic v sodobnih sodnih sistemih, ter identificirati spremembe, ki so potekale v zadnjem času, s ciljem poiskati skupne smernice in izpeljati sklepe o mogočem bodočem teku procesnih sprememb.

Med zaželenimi temami so bile še posebej izpostavljene sledeče:

‐ Kaj se dogaja s temeljnimi procesnimi jamstvi na področju civilnih postopkov? Se procesne človekove pravice na področju civilnih postopkov širijo ali krčijo?

‐ Bi morali na novo definirati pravice do poštenega sojenja? Ali drži, da pritiski zaradi časa, ekonomije in neučinkovitosti, skupaj z izzivi novih tehnologij, upravičujejo znatna odstopanja od tradicionalnih jamstev pravice biti slišan in v celoti predstaviti svoj primer?

‐ Kje je mesto pravice do sojenja v razumnem roku v sodobnih sodnih sistemih? Bi moral obstajati enotni evropski ali globalni koncept ‘razumnega’? So običajni standardi v sodnem upravljanju s časom izvedljivi?

‐ Kaj je vloga zasebnih postopkov v kontekstu dostopa do pravičnosti? Naj mediacija in ADR povečata dostop do pravilnosti in nadomestita dostop do sodišč kjer je to mogoče? Naj bodo alternativni načini reševanja sporov obvezen uvod v civilno sojenje, ki naj ostane zgolj kot ‘ultimum remedium’?

‐ Si družba lahko privošči neomejen dostop do civilnih sodišč? So vrata sodišč odprta preveč široko, ter ali bi morala biti odvisna od stroškovne politike? So povišanja sodnih taks primerna politika povečanja učinkovitosti sojenja?

‐ Si lahko državljani danes privoščijo sodno zaščito njihovih civilnih pravic? So stroški civilnih postopkov nesorazmerni z učinki? Naj bodo celotni stroški pravne zaščite pod nadzorom, ter kako? Bi morali biti predvidljivi? Ali razvoj na trgu pravnih storitev ovira dostop do pravičnosti?

‐ Kakšen je obseg obveznosti države zagotoviti dostop do pravičnosti v civilni sferi? Kaj so standardi za nacionalne sisteme pravne pomoči? Zakaj se sistemi pravne pomoči ne združujejo? Zakaj je nivo funkcionalnosti državno podprtih sistemov pravne pomoči tako različen v Evropi in svetu?

 

Projekt DEECP: JUST/2011‐2012/JCIV/AG/3434
Razsežnosti dokazovanja v evropskem pravdnem postopku
S finančno podporo v okviru programa Civilno pravosodje/Kazensko pravosodje Evropske Unije