Študenti Pravne fakultete UM na izmenjavi v tujini

Naši študenti, ki so že bili na izmenjavi preko Erasmus+ programa so pripravili splošne informacije o študiju v tujini in zapisali nasvete, ki pridejo prav vsakemu študentu, ki se brez izkušenj odpravlja v "svet" po nova znanja in izkušnje.

Vabljeni k branju in ogledu predstavitev univerz iz Francije, Islandije, Nizozemske, Velike Britanije in Srbije, ki so jih obiskali študenti Pravne fakultete Univerze v Mariboru.

Zakaj na študij v tujino? TO JE ŽIVLJENJSKA IZKUŠNJA, ki je nikar ne zamudite!

VIDITE SVETDRUGAČNI NAČINI IZOBRAŽEVANJA
SPOZNAVATE NOVO KULTUROIZBOLJŠATE ZNANJE TUJEGA JEZIKA
POSTANETE ZANIMIVI DELODAJALCEMVZBUDITE V SEBI NOVA ZANIMANJA
SKLEPANJE PRIJATELJSTEV ZA VSE ŽIVLJENJEOSEBNI RAZVOJ

• Roberto Mazzoleni - Islandija

"Če torej poenostavim, na lestvici od ena do 10 se Erasmus približa 10 tako, kot se študent prava približa knjižnici med izpitnim obdobjem!"

"Nasvet in priljubljena praksa: izberi več predmetov, kot jih glede na ECTS potrebuješ. Možnost je, da pride do spremembe predmetnika: določen predmet se odpove ali zamenja semester izvajanja, potem pa moraš izbrati med predmeti, ki so še na voljo – izbira je nato zelo omejena, saj je večina predmetov polno zasedenih. (Posledično imaš potem predmet Transportno pravo, ki pa si ga že imel doma, kar pomeni, da se ti ne bo priznal!) Torej, v Learning Agreementu izberi več predmetov, potem pa se prvi teden odločiš, katerega boš dejansko opravljal, iz ostalih se pa izpišeš."

Obštudijske dejavnosti:

Vsak ponedeljek t.i. „Erasmus večer“

Športne aktivnosti

Ekskurzije v druga francoska mesta (Mont saint Michel, Amboise,…)

Jovana Pajkovska

Sem Jovana Pajkovska in svojo Erasmus plus izmenjavo sem opravljala na Università degli Studi Mediterranea di Reggio Calabria, na jugu Italije. Glavni izziv v času izmenjave je vsekakor bil jezik, saj nismo bili pripravljeni na to, da predavanja in izpiti na fakulteti bodo potekali v italijanščini. Takrat ko ugotoviš, da ti angleščina ne bo dosti pomagala, kaj ti preostane kot da vzameš knjigo v roke in začneš hoditi na intenzivni tečaj.

Izmenjava v mestu kot je Reggio Calabria, te vsekakor nauči iznajdljivosti na vseh področjih.

Kljub strahu da si prepuščen sam sebi in vseh izzivov ki temu sledijo, izmenjavo toplo priporočam vsakemu študentu, saj ne obsega le spoznavanja novih ljudi, kultur in učenja jezika, temveč prispeva tudi k večji samozavesti, širjenju obzorij ter pogled na svet in spoznavanju samega sebe. Menim, da ko enkrat izkusiš življenje v tujini in vidiš kaj vse ti prinaša in kako zrasteš kot oseba, ugotoviš da je vredno skočiti iz cone udobja.