Izšel je visokošolski učbenik 'Sistem javne uprave' v slovenskem in angleškem jeziku

Datum objave: 13.02.2019 | Datum poteka: 31.12.2020

Novica je potekla!

Prof. dr. Boštjan Brezovnik je v soavtorstvu s prof. dr. Gorazdom Trpinom (Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani) in prof. dr. Senkom Pličaničem (Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani) izdal visokošolski učbenik 'Sistem javne uprave', ki je v slovenskem jeziku izšel pri založbi Pravne fakultete v Ljubljani (izdajatelj Litteralis, tj. Knjigarna Pravna), v angleškem jeziku pa pri založbi Inštituta za lokalno samoupravo Maribor (Lex localis Press).

V knjigi so avtorji podali celovit pregled sistema javne uprave. Ta naloga ni bila lahka, saj je bilo vsebino treba predstaviti dovolj pregledno in jasno, da je uporabna kot študijska literatura, hkrati pa dovolj poglobljeno in kompleksno, da služi kot dobrodošel strokovni pripomoček pri delu politikom, upravnim delavcem in drugim upravnim strokovnjakom. Posebna odlika knjige je v tem, da na enem mestu vsebinsko obravnava celoten sistem javne uprave, kar je najprej zahtevalo opredelitev njegovih meja, njegovih temeljnih institucij in funkcij ter njegovega razmerja do zunanjega okolja. Pri tem cilj avtorjev ni bil izčrpno obravnavati vseh vprašanj javne uprave, ampak je njihova obravnava ostala na sistemski ravni, tako da služi kot krovno delo za nadaljnje preučevanje sistema javne uprave. V tem smislu so lahko z njim povezana sedanja in bodoča znanstvena in strokovna dela na področjih, kot je področje varstva pravic posameznikov v razmerju do uprave, ki zajema upravne postopke, sodni nadzor nad delovanjem uprave in neformalne oblike varstva pravic posameznika v razmerju do uprave; področje preučevanja notranjih razmerij v sistemu javne uprave, ki zajema vprašanja ljudi v javni upravi ter organizacijska vprašanja uprave; ter področje institucij in funkcij javne uprave, ki zajema vprašanja organizacije in delovanja državne uprave, lokalne samouprave in javnih služb oziroma dejavnosti splošnega pomena. Tako lahko na podlagi tega dela pričakujemo še celo vrsto del, ki bodo obravnavala omenjena vprašanja. To delo pa jih bo povezovalo v sistemsko celoto. Ta knjiga daje torej sistemski okvir za bodoče preučevanje javne uprave ter ponuja nova sistemska izhodišča za nadaljnji razvoj slovenske upravne znanosti.