Obvestila

13. decembra 2017: tekmovanje ŠTUDENTSKA PRAVDA, primer prometne nesreče SAMOVOZEČEGA vozila

Datum objave: 11.12.2017 | Datum poteka: 31.12.2018

Obvestilo je poteklo!

V sredo, 13. decembra, ob 10. uri, bo na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru (Maribor, Mladinska ulica 9) potekala:
- Študentska pravda (primer prometne nesreče samovozečega vozila).

Gre za atraktivno tekmovanje študentov, to velja še posebej za letošnjo študentsko pravdo, ko njena vsebina oz. simulacija vključuje primer prometne nesreče, v kateri je udeleženo samovozeče vozilo. Samovozeča vozila so tehnologija v razvoju in v preizkusu. Pri tem pa se pojavljajo vprašanja odgovornosti v primeru prometne nesreče, kar so družbeno, socialno, politično in pravno še kako aktualna vprašanja. Skozi študentsko pravdo bodo skušali tekmovalci skozi interpretacije našega pravnega reda najti odgovore.

Polfinalne serije se pričnejo ob 10. uri, finale bo predvidoma ob 13. uri.

Študentska pravda je tradicionalno tekmovanje študentov mariborske, ljubljanske in novogoriške pravne fakultete iz znanja civilnega procesnega in materialnega prava. Vsako leto se tekmovanja udeleži osem do deset skupin, skupno štirideset do petdeset študentov prava. Na ustni del tekmovanja se uvrstijo skupine, ki so napisale najboljšo in drugo najboljšo tožbo ter najboljši in drugi najboljši odgovor na tožbo. Letos so bili kot najboljša tožba in najboljši odgovor na tožbo ocenjeni izdelki ekip iz ljubljanske pravne fakultete, drugo najboljšo tožbo in drug najboljši odgovor na tožbo pa so izdelali ekipi iz mariborske pravne fakultete.

Tekmovalci zagovarjajo svoje izdelke pred senati, ki jih sestavljajo priznani strokovnjaki iz prakse. Na letošnjem tekmovanju bodo odločali predsednica Okrožnega sodišča v Mariboru Alenka Zadravec, podpredsednica sodišča dr. Urška Kežmah in okrajni sodnik dr. Andrej Ekart, kakor tudi odvetniki odvetniških pisarn Ilič & Partnerji in Jadek & Pensa iz Ljubljane, Kac in odvetniki, Gorjup in  Štelcer - Berkovič iz Maribora ter Čeferin iz Grosuplja.

Tekmovanje opredeljujejo trije elementi. Tekmovanje je pedagoške narave, študenti namreč izpopolnjujejo svoje znanje na področju civilnega procesnega in materialnega prava. V drugem delu je tekmovanje simulacijske narave, saj tekmovalci nastopajo v vlogi odvetnikov pred sodnim senatom. V tretjem aspektu je tekmovanje preprosto zgolj tekmovanje, kar pomeni, da je prejšnjima postavkama dodan element kompetitivnosti. Študenti si namreč prizadevajo posegati po najboljših mestih, ki prinašajo knjižne nagrade.

Sponzor tekmovanja, ki bo zmagovalno ekipo nagradil s knjižno nagrado ZPP z uvodnimi pojasnili in z novelo ZPP-E (uvodna pojasnila so pripravili: dr. Lojze Ude, dr. Vesna Rijavec, dr. Tomaž Keresteš, dr. Andrej Ekart) jeIus software d.o.o. - GV ZALOŽBA.

Vabljeni k ogledu video vsebine Študentke pravde.

Predstavniki medijev in vsi ostali vljudno vabljeni!