izr. prof. dr. Boštjan Brezovnik, dipl.prav.

Delovno mesto: visokošolski učitelj
E-mail: bostjan.brezovnik@um.si
Telefon: +386 (0) 2 250 42 42
Prostor: 015
Govorilna ura: torek, 09:00 - 10:00
Tutorska ura: torek, 10:00 - 11:00
Katedra: Katedra za ustavno, upravno in finančno pravo
Sodeluje pri predmetih:
  • Javna uprava (P)
  • Lokalna samouprava (P)
COBISS
SICRIS
Biografija:

Boštjan Brezovnik je doktor pravnih znanosti in izredni profesor za predmetno področje 'pravo'. Po uspešno zaključeni Višji upravni šoli Univerze v Ljubljani v letu 1996 je študij nadaljeval na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru, kjer je v letu 2000 diplomiral in v letu 2003 magistriral. V letu 2008 je doktoriral na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani. Od leta 2001 je kot visokošolski učitelj zaposlen na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru, od leta 2015 pa kot raziskovalec tudi na EIPF, Ekomonski inštitut d.o.o. Od leta 2002 je predstojnik Inštituta za lokalno samoupravo in javna naročila Maribor.

S svojimi znanstvenimi in strokovnimi razpravami ter članki posega zlasti na področje javne uprave, upravnega prava, lokalne samouprave, finančnega prava in javnih financ, javnih služb ter sistemov fiskalne decentralizacije z regionalnim razvojem. Svoja dela objavlja v znanstvenih in strokovnih revijah in je avtor oz. soavtor več znanstvenih in strokovnih monografij s področja javne uprave, lokalne samouprave, javnih služb in fiskalne decentralizacije (Knjige: Izvajanje javnih služb in javno-zasebno partnertvo, Javna uprava, Fiskalna decentralizacija v Sloveniji, Upravni postopki v občinah, Pristojnosti slovenskih občin, Statutarna ureditev občine, Načelo sorazmernosti virov financiranja s pristojnostmi slovenskih občin, Stroški financiranja slovenskih občin in metodologija za izračun povprečnine, Financiranje slovenskih občin, Stanovanjska politika v Republiki Sloveniji, Lekarniška dejavnost v Sloveniji, Statutarna ureditev javnega zavoda, Fiscal decentralisation in Slovenia).

Kot avtor oz. soavtor je sodeloval v zakonodajnem postopku pri pripravi Zakona o financiranju občin /ZFO-1/, Zakona o izvajanju dejavnosti splošnega pomena /ZIDSP/, Zakona o lekarniški dejavnosti /ZLD-1/ in Zakona o pokopališki in pogrebni dejavnosti /ZPPDej/. V letu 2003 je ustanovil pravno-informacijski sistem Lex localis v katerem je zbranih preko 65.000 splošnih in posamičnih aktov ter aktov poslovanja preko 100 slovenskih občin in preko 1.200 vzorcev splošnih in posamičnih aktov ter aktov poslovanja občine, katerih avtor je.

Kot sodelavec in nosilec je sodeloval pri več mednarodnih raziskovalnih nalogah predvsem s področja javne uprave za OZN, EU, Svet Evrope, OSCE, Open Society Institute Budapest, USAID, KIPRED idr. V Sloveniji je nosilec več aplikativnih projektov s področja lokalne samouprave in regionalnega razvoja.

S svojimi prispevki je sodeloval na posvetih in konferencah v ZDA, Angliji, Franciji, Italiji, Srbiji, Sloveniji, na Hrvaškem, na Češkem, na Kosovu in na Kitajskem. Kot visokošolski učitelj je predaval na: Pravni fakulteti Masaryk Univerze (Brno, Češka); Portucalense University Infante D. Henrique (Porto, Portugalska) in Faculty of Business and Law, De Montfort University Leicester (Leicester, Velika Britanija). Je član mednarodnih strokovnih združenj: 'Law and Society Association' in 'American Society for Public Administration'. Aktiven je tudi na področju razvoja znanstvene in strokovne publicistike, saj je bil v letih 2010 in 2011 glavni urednik Zbornika Pravne fakultete Maribor, v letih 2008-2011 odgovorni urednik in od leta 2015 glavni urednik revije Lex localis - Jornal of Local Self-Government, je odgovorni urednik kataloga Pristojnosti slovenskih občin in odgovorni urednik Uradnega glasila slovenskih občin. Od leta 2016 je predstojnik Univerzitetne založbe Univerze v Mariboru.